Seferihisarlılar Orkinos çiftliklerini protesto etti

Seferihisarlılar Orkinos çiftliklerini protesto etti
Seferihisarlılar Orkinos çiftliklerini protesto etti
İzmir Seferihisar'da orkinos çiftliklerine karşı geniş katılımlı eylem düzenledi.

İZMİR -İzmir’in Seferihisar İlçesi’nde, bugüne kadar açılan davalarda Danıştay ve İdare Mahkemeleri’nin iptal kararı vermesine rağmen yeni bir Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu alarak üretime başlayan orkinos çitliğine karşı geniş katılımlı eylem yapıldı.

Sığacık’ta bugün düzenlenen eyleme, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Seferihisar Belediye Başkanı CHP'li Tunç Soyer, çevre ilelerin belediye başkanları, Sığacık Balıkçı Kooperatifi, çevre dernekleri, sivil toplum kuruluşları, çevre gönüllüleri ve ilçede yaşayanlarla çevre ilçelerden çok sayıda kişi katıldı.

Sık sık slogan atan grup adına Belediye Başkanı Tunç Soyer açıklama yaptı. Başkan Soyer, "Güçlerimizi birleştirmezsek bizi teker teker avlıyorlar. İki haklı gerekçemiz var. Birincisi bu nesli yavruyken yakalayıp kafeslere hapsedip “Hasat' denilen katliamı yapıyorlar. Bu soyun tükenmesine neden oluyorlar. İkincisi de, burada balık neslini yok ettikleri için balıkçılığı, denizi kirlettikleri için turizmi yok ediyorlar. Biz burada balıkçılığı kalkındırmak için Avrupa Birliği ’nden 200 bin Euro hibe aldık, İtalyanlarla ortak çalıştık, balık mezatını yeniledik. Ama şimdi küçük balıkçılığı yok ediyor balıkçılara teknelerini sattırıyorlar" diye konuştu.

Tepkisini sürdüren Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Kentin ortasından otoyol geçirip 'kalkınma' diyen, parktaki ağaçları kesip AVM yapmaya 'modernleşme' diyen, orkinos tesisi ile bir yandan turizmi baltalayıp bir yandan, 'İhracata destek veriyorum' diyen anlayış bitmiştir. Bu köhne anlayışı bu körfezde denize gömeceğiz" dedi.

Eyleme katılanlar açıklamanın ardından dağıldı. (dha)