Şefkat-Der: Kocanız sizi öldüreceğine, siz onu öldürün

Şefkat-Der: Kocanız sizi öldüreceğine, siz onu öldürün
Şefkat-Der: Kocanız sizi öldüreceğine, siz onu öldürün
Şefkat-Der, can güvenliği tehdit altında olan kadınlar için "Devlet Korumuyorsa, Canınızı Kurtarmak için Kendi Başınızın Çaresine Bakın" kılavuzu hazırladı. Birbirinden ilginç önerilerin yer aldığı kılavuzda kadınlara gerekli hallerde öldürme seçeneğini değerlendirmeleri önerildi.

ANKARA - 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü etkinlikleri kapsamında bir kılavuz hazırlayan Şefkat-Der, Kadın ve Aile Bireylerini Koruma Yasası taslak halde dururken, katillerin durmadığına, tasarlayarak kadınları öldürmeye devam ettiklerine dikkat çekti. Devlet kurumlarının kadınları korumada yetersiz kaldığına vurgu yapan Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan bu yüzden kadınlara kendilerini koruyabilmeleri için bir kılavuz hazırlamak zorunda kaldıklarını ifade etti.

"HIZLI KOŞUN, SAVUNMA SPORLARI ÖĞRENİN"
Kılavuzda kadınlara kendilerini koruyabilmeleri için ilginç öneriler verildiği görüldü. İlk öneride risk altında olan kadınlara eşlerine boşanma isteklerini direk söylememeleri tavsiye edildi. Bunun yerine boşanma isteğinin telefonda bildirilmesi ardından can güvenliğinin sağlanması, özellikle kadının aile bireylerinin hayatını tehlikeye atmamak için sığınma evi veya başka gizli bir yerde kalmaya başlaması önerildi. Ayrıca çalışan kadınlara işe gitmemeleri, yeni yaşayacakları yerde elektrik, su gibi faturaları başka isimlerle çıkartmaları gibi öneriler yer aldı. Kılavuzda kadınlara tavsiye edilen ilginç diğer öneriler ise şu şekilde belirtildi:

“-Risk altında olmadığınız dönemde dahi düzenli spor yapmanız önemli. Özellikle hızlı koşmaya yönelik spor ve savunma sporlarına, fiziksel güçlenme sporlarına ağırlık veriniz. Risk altındaki kadınlar daha iyi koşabilmek için spor ayakkabı kullanmalı, kesinlikle topuklu ayakkabı kullanmamalı. Kıyafetleriniz de hızlı koşmanıza müsait olmalıdır.
-Eşinizin yemeğine, içeceğine(çay, kahve, alkol) belli olmayacak şekilde düzenli olarak sakinleştirici ilaçlar katabilirsiniz.
-Hayati yönden risk altındaysanız bu tedbirlerin yanında silahlı eğitim çok önemli. Kadınlar daha eşi ya da birlikte olduğu kişiden sorun yaşamadığı dönemde de yasal olarak herkese açık olan atış poligonlarında silahlı eğitim almalı.
-Risk altındaki kadınlar ilk etapta taşıma ruhsatlı silah almalı, eğer ruhsat izninde sorun çıkarsa bulundurma ruhsatlı silah almalı. Hatta av tüfeği ruhsatı alması da iyi olur.
-Biber gazı, elektroşok aleti de bulundurulmalı ve kullanılması öğrenilmeli. Biber gazı her zaman çantanızda veya cebinizde kolay ulaşacağınız şekilde hazır olsun.
-Risk altındaki kadın dış kıyafetinin içerisinden kurşun geçirmez yelek de giymeli. Bu hem kurşunlanmaya hem de bıçaklanma riskine karşı faydalı olacaktır. Boğazından bıçaklanma ve boğulma riskine karşı da özel boyunluklar kullanılması düşünülmeli.
-Risk altında olan kadının potansiyel katilinden kaçtığı dönemlerde peruk kullanması, tanınmayacak şekilde gözlük, farklı renkte göz için lensler, yürüyüşünü değiştirmesi, kıyafetleri değiştirmesi hatta burun yüz estetiği ameliyatları düşünülmelidir.
-Yurt dışına gitme olanaklarını değerlendirin. Çocuğunun için gizli kayıt için Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yazışmalar yapın.
-Eşinizden ayrılınca eğer sığınma evinde falan da değilseniz, yalnız yaşamayın. Başka bekar kadınlarla yaşamanız birlikte ev tutmanız iyi olur. Mümkünse bu ev arkadaşınız bekar kadın polis olsun.
-Kapı komşunuza eşinizle ilgili size yaptığı şiddetten bahsedin ve tartışma anında sesi duyduğunda hemen polisi aramasını ve kapının ziline basmasını isteyin.
-Evinizde acil durum için özellikle de dışarı da açılabilen bir camı olan bir odanın kapısının daha sağlam olması için ve arkasında girer girmez kilit olması için tedbirli bir oda ayarlayın.
-Hayati yönden tehdit altındayım beni koruyun diye savcılığa başvurduğunuzda asla ama asla yanınızda polis olmadan bir yere gitmeyin. Gidemem deyin.
-Potansiyel katil adayınız son kez görüşmek istiyorum derse asla görüşmeye ne yalnız ne de yakınınızla gitmeyin. Telefonda ya da internette görüşün. Yüz yüze görüşecekseniz polis karakolunda görüşün. Tatlı dillerine kanmayın. Bazı katiller eşleri şüphe etmesin diye çok farklı taktikler uyguluyor.
-Acil hastaneye gitmeniz gerekirse kendi kimliğinizi, eşinizden olan sigortayı kullanmayın. Kimliğimi kaybettim yok deyin. Acil müdahalede bulunmak zorundalar.
-Her türlü riske karşı 155 poliste adres kaydınız ve numara kaydınız olsun.
-Her şeye rağmen potansiyel katilinizle karşı karşıya gelirseniz ve yanınızda silahınız, kaçma durumunuz yoksa can güvenliğiniz için ‘ne olur boşanmayalım, beni terk etme’ gibi sözlerine asla sert yanıt vermeyin. Potansiyel katilin durumuna göre cevaplar verin ve tekrar kurtulmak için planlar yapın."

"O SİZİ ÖLDÜRECEĞİNE SİZ ONU ÖLDÜRÜN"
Kılavuzda sıralanan tüm bu önerilerde kadınların potansiyel katilleri ile karşı karşıya gelmemeleri ve kendilerini nasıl korumaları gerektiği aktarılırken, kılavuzun son bölümünde tüm bu çarelerin yetersiz kaldığı anlar için öneriler yer aldı.

Koca, erkek arkadaş ya da teklifi reddedilen kişi eğer kadını öldürmekte kararlıysa bu noktada kılavuz kadınlara “O sizi öldürmeden siz onu öldürün” önerisi getiriyor. Bu öneri ise kılavuzda şu ifadelerle yer aldı:


“Maalesef son çare olarak eşiniz sizi kesin öldürmek amacında ısrarcı olursa ve defalarca savcılığa, polise başvurduğunuz halde devlet sizi korumuyorsa, siz eşinizi öldürmek amacıyla olmasa da kendinizi korumak amacıyla, eşinizin bir daha elini kullanması zor olacak şekilde yaralamaya yönelik silahlı, bıçaklı eylemde bulunabilirsiniz. Bilekten vurmak, kesmek gibi.. (hangi elini daha iyi kullanıyorsa o elinde, ama iki eline yapılırsa daha garantili çözüm olur.)Fakat yaralamayla kendinizi ölümden kurtaramayacağınızı düşünüyorsanız, potansiyel katil sizi öldüreceğine siz onu(kendi canınızı kurtarmak için) etkisiz hale getirme-(öldürme, ağır yaralama) tercihinde de bulunabilirsiniz. Hele hele çocuğunuzu falan da öldürmeye kalkıyorsa hiç düşünmeden siz ondan önce davranın ve size saldıran potansiyel katili etkisiz hale getirmek için zaman kaybetmeden harekete geçin. (potansiyel bir insan bir insanı öldürmeye kalkarsa diğer kişi o insanı öldürürse Ceza Kanunu’nda ceza verilmiyor. Nefsi müdafaa vb..) Daha önce eşiniz size karşı şiddet uyguladıysa ve tehdit ettiyse kesinlikle savcılıklara şikayetiniz olsun. İleride kendinizi savunma amaçlı bir şey yaptığınızda bu mahkemede sizin lehinize olacaktır.”(anka)