'Şefkat'te türban yoktu, peruk vardı

Şefkat Koleji'nın adı ilk önce gazetelere TÜBİTAK'ın Ulusal Bilim Ödülleri'ne türbanlı olarak katılan Elif Büşra'nın okuduğu okul olarak geçti.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Şefkat Koleji'nın adı ilk önce gazetelere TÜBİTAK'ın Ulusal Bilim Ödülleri'ne türbanlı olarak katılan Elif Büşra'nın okuduğu okul olarak geçti. Ardından da okul, sınıflarda, laboratuvarda, okul bahçesinde türbanlı kız öğrencilerin fotoğrafları basına taşındı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, Şefkat Koleji'ne iki müfettiş göndererek inceleme başlattığını söyledi.
'O kolejin tamamı türbanlı' başlığıyla dün Vatan gazetesine manşet olan Şefkat Koleji'ne gittiğimizde yetkililer bizi kapıda karşıladı. Lise müdürüyle birlikte okulun sınıflarını gezmeye başladık. Öğrenciler ve öğretmenlerin 'bildik' ifadelerle kapıya bakmaları, bu basın gezisinin ilk olmadığını gösteriyordu. Sınıflarda kız ve erkek öğrenciler beraber oturuyor, başı türbanlı öğrenci gözükmüyordu. Sınıfların bazılarında kimi öğrencilerin başında peruk olduğu açıkça belli oluyordu. Kimileriyse peruğu hırkalarının kapüşonlarıyla örtmüştü. Ancak kapüşonun altından gözüken saçların peruk olduğu anlaşılıyordu. Lise koridorlarında dolaşırken, bir an başında türbanı olan beyaz önlüklü biri görüldü ancak hızla kayboldu. Lise yetkisilisi, meslek liselerinde sadece çocuk gelişimi bölümü olduğu için sadece kız öğrencilerinin olduğunu, harem-selamlık olmadığını anlattı. Peruklu öğrencilerle ilgili soruyuysa 'Ben görmedim' diyerek yanıtladı. Ardından ilköğretim bölümünün yetkilisiyle birlikte diğer binayı gezmeye başladık. Burada da başında peruk olan bir öğretmen, bizi görünce seri adımlarla tedirgin bir şekilde merdiverleri çıktı.
Okulun yetkilisiyse ilköğretim kadrosunda peruk takan bir öğretmen olmadığını ancak lise bölümünü bilemeyeceğini söyledi. Yetkili şöyle devam etti: "Para versek bu kadar reklamımız olmazdı."
'Fotoğraflar provokatif'
Okulun temsilcisi İsmail Müftüoğlu, haberdeki okulun kendi okullarıyla bir ilgisi olmadığını iddia etti. Fotoğraftaki görüntülerin provokatif görüntüler olduğunu belirten Müftüoğlu şöyle konuştu: "Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı, kontrol edilen bir okulda kanunlara, giyim kuşam esaslarına aykırı eğitim yapılması mümkün değil. Okul içinde mescit yok."