'Şeftali, elma, kiraz, kayısı, üzüm ve fındık risk altında'

Erkenci baharla uyanan tarlalar, bağlar, bahçeler ziraatçıların deliksiz bir uyku uyumasına engel. Ziraatta tüm gözler Meteoroloji'nin don ve ayaz raporlarında.

İSTANBUL - Erkenci baharla uyanan tarlalar, bağlar, bahçeler ziraatçıların deliksiz bir uyku uyumasına engel. Ziraatta tüm gözler Meteoroloji'nin don ve ayaz raporlarında. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, "Şeftali, elma, kiraz, kayısı, üzüm ve fındık ciddi risk altında" dedi.
Günaydın, kötü hava şartlarından etkilenebilecek bölgeleri şöyle sıraladı: "Hava sıcaklıklarının düşmesi tüm üretimi yok edebilecek olumsuz duruma yol açabilir. Trakya, Güney Marmara, tüm iç Batı Ege'yle
özellikle Manisa, Uşak, Bursa, Tokat, Amasya, Malatya civarı ciddi risk altında."
Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon temsilcisi Mehmet Taçoğlu da 5 Nisan 2004 gecesini hatırlattı. Normalde 700 bin tona çıkan fındık rekoltesinin o yıl 350 bin tona gerilediğini anlatan Taçoğlu "300 metre rakıma kadar olan bölgede yetişen fındıklar, bu yıl erken uyandı. Don, fındığı son derece olumsuz etkiler" diye konuştu.
Uludağ Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ulusoy'sa birkaç gün sürmesi beklenen soğuk havadan çok da tedirgin değil: "Birkaç günlük soğuğun sektörü nasıl etkileyeceğini şimdiden söyleyemeyiz. Ama önümüzdeki günlerde soğuklar devam eder ve don yaşanırsa zarar kaçınılmaz."