Seğmenler 'kız oyuncu'lara savaş açtı: Dünyamız yıkıldı!

Seğmenler 'kız oyuncu'lara savaş açtı: Dünyamız yıkıldı!
Seğmenler 'kız oyuncu'lara savaş açtı: Dünyamız yıkıldı!
Ankara Kadın Oyunları ekibi, karşılarında seğmenleri buldu. 'Ankara'da kadın oyunu yok, en acısı sahnede aralarına kadınları almış seğmenleri görmek' diyen seğmenler folklor yarışmasını bastı


RİFAT BAŞARAN
ANKARA - Ankara Seğmenler Derneği Kulübü üyeleri, ‘Ankara Kadın Oyunları’nı sahneleyen Altındağ Halk Eğitim Merkezi Halkoyunları Topluluğu’na, “Ankara’da kadın oyunu yoktur” diyerek savaş açtı. Topluluğun katıldığı halkoyunları yarışmasını basan Ankara Seğmenler Derneği Kulübü Başkanı Şerafettin Demir, “Bizde kız oyunu yoktur. En acısı da seğmen kostümlü erkeklerin, aralarına bayanları alması. Dünyamız yıkıldı” dedi.
Halkoyunları kareografı emekli müzik öğretmeni Mustafa Uzunca, Japonya’da bulunan bir Türk derneğinin sponsorluğuyla Ankara’nın ilçe ve köylerinde yaptığı iki yıllık bir çalışma sonucu ‘Ankara Kadın Oyunları’nı derleyerek Altındağ Halk eğitim Merkezi Halkoyunları Topluluğu adına gösteri hazırladı. Uzunca’nın bu çalışması, bazı seğmenleri rahatsız etti. Uzunca’nın anlatımına göre; seymenler önce Ankara Valiliği’ne başvurarak oyunun engellemesini istedi. Ardından, Ankara Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Necmettin Palacı, “Ankara’da kadın oyunları yoktur. Seğmenlerle kadınları bir araya getirerek, seğmenlerin şerefini ayaklar altına alıyorsun. Kadını oynatarak sen benim annemin namusunu ayaklar altına alıyorsun” diyerek Uzunca’yı tehdit etti. Uzunca, tehdit nedeniyle 23 Şubat’ta savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Giysilerini giyip baskına gittiler
Son olay ise önceki akşam Halkoyunları Ankara Valiliği Kupası Yarışması’nda yaşandı. ‘Ankara Kadın Oyunları’nın yarışmaya katılacağını öğrenen seğmenler, başlarında kalpaklarla soyunma odasını bastı. Burada, Uzunca’ya ‘Oyunu geri çek’ diyen Ankara Seğmenler Derneği Başkanı Şerafettin Demir ve beraberindeki seğmenler, isteklerini kabul etmeyen Uzunca’yı ve kadın oyuncuları tartakladı. Polisin olayları yatıştırmasının ardından, topluluk sahnede gösteriye hazırlanırken ikinci saldırı gerçekleşti. Topluluk, polis korumasında sahneye çıktı.
Gösterinin kareografisinde yer alan halkoyunları öğretmeni Evren Erkazancı ise “Soyunma odasındaki saldırı sırasında bazı arkadaşlarımız baygınlık geçirdi. Biz sahneye çıktığımız sırada önce bağırarak protesto ettiler sonra da yeniden saldırdılar. O sırada ‘Bu ne biçim kostüm’ diyen bir kişi de beni kolumdan tutarak savurdu” dedi.

‘Kadınla, geleneğimiz bozuldu’
Ankara Seğmenler Kulübü Derneği Başkanı Demir ise seymenliğin Oğuzlardan gelen bir töre olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Seğmenler silahlı kol teşkilatıdır ve folklorumuzde bu nedenle kadın olmamıştır. Oyunlarımızda kaşık değil kılıç vardır. Folklorumuzun dejenere olmasını istemiyoruz. Son gün de yarışmaya çıkacağını öğrenince oraya gittik ve ‘Bu iş namus olayı’ dedik. Ama yanındaki erkek oyuncular kılıçlarını çekerek bize saldırdı. Geleneğimiz kadınla birlikte bozulmuştur. Uzunca’ya söylediğim sözlerin arkasındayım. Biz bu ekibi kaldırmak için her şeyi yapacağız. Bizde kız oyunu yoktur. En acısı da seğmen kostümüyle çıkan erkeklerin aralarına bayanları alması. Dünyamız yıkıldı. Ankara’nın tarihine kara bir leke olarak geçti.”