Seher'i neden bıraktınız?

30 yaşındaki dört çocuk annesi Seher, Diyarbakır Kadın Sığınmaevi'nden ayrıldıktan birkaç gün sonra öldürüldü. Eşi, 'Aile meclisi karar verdi, ben de öldürdüm' dedi
Haber: MUHARREM KONTAZ / Arşivi

DİYARBAKIR- Koca dayağından kaçıp devlete sığınan, ancak yerleştiği sığınma evinden, daha sonra ‘kendi isteğiyle ayrıldığı’ belirtilen dört çocuk annesi 30 yaşındaki Seher Haşimoğlu öldürüldü. Seher’i, aile meclisi kararıyla öldürdüğünü itiraf eden eşi Veysi Haşimoğlu polise teslim oldu.
Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde yaşayan Seher Haşimoğlu, eşinin kendisini dövdüğü ve ölüm korkusu yaşadığı gerekçesiyle kaçarak Diyarbakır’a gelmiş, Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak koruma altına alınmasını istemişti.
Seher Haşimoğlu,  polis aracılığıyla 10 gün kadar önce Diyarbakır Valiliği’ne bağlı Kadın Sığınma Evi’ne yerleştirilip koruma altına alındı. Ancak genç kadın birkaç gün önce yönetime bir dilekçe vererek, sığınmaevinden ayrılıp evine dönmek istediğini iletti.  

Esnaf kepenk kapadı
Hazro’ya döndüğü anlaşılan Seher Haşimoğlu, üç gün önce başına ve göğsüne sıkılan iki kurşunla öldürüldü. Haşimoğlu’nun cenazesi, öldürülmesinin ardından Hazro Merkez Mezarlığı’ndaki kimsesizler bölümünde toprağa verildi. Polis, cinayetle ilgili soruşturmasını sürdürürken, Haşimoğlu’nun ailesi sessizliğe büründü, ilçedeki bazı esnaf da kepenk açmadı.

‘Aileye teslim etmedik’
Diyarbakır Valiliği Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri, kadının aileye teslim edildiği iddialarını yalanladı.
Yetkililer olayla ilgili şunları söyledi:
“Hiçbir kadın kendi isteği dışında ne ailesine teslim edilir ne de buradan ayrılmasına izin verililir. Seher Haşimoğlu, bize gelerek, buradan ayrılmak istediğini söyledi. Bizde kendisine yasal prosedürleri söyleyerek bir dilekçe yazmasını istedik. Bize, ayrılmak istediğini belirten bir dilekçe yazdı ve biz de bu dilekçeyi müdürlüğümüze gönderdik. Yapılan görüşmeler sonucunda kadının ayrılabileceği belirtildi. Kadın bunun üzerine sığınma evimizden ayrıldı. Ancak daha sonra öldürüldüğünü öğrendik.”

Kadın kuruluşları araştırıyor
Töre cinayeti üzerine Diyarbakır’daki kadın kuruluşları harekete geçti. Kadın kuruluşlarının heyet oluşturarak, Hazro’da incelemelerde bulunacakları belirtildi. Haşimoğlu ise mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu.

‘Ailemiz geniştir, bulduk, öldürdük’
Diyarbakır Kimsesizler Mezarlığı’na gömülen genç kadınla ilgili araştırma sürerken önceki akşam Hazro Emniyet Müdürlüğü’ne giden Veysi Haşimoğlu, eşi Seher’i kendisinin öldürdüğünü söyledi. 
Polisin Haşimoğlu’na “Cinayeti kuzeniniz işlemiş”  dediği,  Haşimoğlu’nunsa  “Bu benim namusum, namusumu benden başkası temizleyemez ” dediği öğrenildi.
Haşimoğlu’nun ifadesinde söylediği öğrenilen sözler tüyler ürpertti:  “Eşim evi terk edip Diyarbakır ’a kaçtı. Burada biriyle yasak ilişkisi olduğunu öğrendik. Biz de Diyarbakır’a gittik ama tüm aramalarımıza rağmen bulamadık. Ailemiz geniş. Eşimin Valiliğe bağlı Kadın Sığınma Evi ’nde  kaldığını öğrendik.”

‘Bir el başına sıktım...’
Veysi Haşimoğlu, töre cinayetini soğukkanlılıkla anlattı:
“Aile meclisi toplandı ve ölüm kararı verdi. Bu görevi de eşi olarak bana verdiler. Eşimin annesi babası ile benim babam Diyarbakır’daki Kadın Sığınmaevi ’ne gitti ancak  oradan ayrıldığını öğrendiler. Ailem bir şekilde onu bularak Hazro’ya getirdi. Yakınlarım beni arayıp, eşimi eve bıraktıklarını söyledi. Bunun üzerine ben de eve gittim. Çocuklarımı babamlara götürmüşler. Eve gittim ve silahımı çıkardım bir el başına sıktım yere düştü. Yerde iken bir el de göğsüne ateş ettim ve evden ayrıldım. Tekrar eve gelerek, onu alıp Hazro mezarlığına gömdük. Bir süre ilçede gezdim ve şimdi buradayım.”