Şehir barut mu dolu?

Makine Mühendisleri Odası, Ümraniye'de altı kişinin öldüğü havai fişek deposunu inceledi. Sonuç vahim: İhmal çok. Yönetim, sanayi sitesi içinde böyle bir işyerine nasıl göz yumdu? Site itfaiyesinin su tankı boşmuş. Bu kadar patlayıcı, ruhsatlı işyerinden ruhsatsız yere nasıl geldi?

İSTANBUL - Ümraniye'de altı kişinin ölümüyle sonuçlanan havai fişek deposundaki patlamayla ilgili inceleme yapan Makine Mühendisleri Odası Şube Sekreteri Battal Kılıç, olayda çok fazla ihmal olduğunu belirterek, "Site yönetimi sınırları içerisinde ruhsatsız bir işyerini barındırdıkları için birinci derecede sorumludur" dedi. Patlamayla ilgili olarak bir kişi tutuklandı.
TMMOB Makine Mühendisleri İstanbul Şubesi, Dudullu Organize Sanayi Bölgesi'nde Demirciler Sanayi Sitesi'nde Acar Ticaret A.Ş'ye
ait havai fişek deposundaki patlamayla ilgili ilk incelemenin sonuçlarını açıkladı. Kılıç, her türlü patlayıcı madde imalat, montaj ve depolama faaliyetinin ruhsatlandırılması ve denetlenmesinin İçişleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının görevi olduğunu vurguladı. Kılıç, Organize Sanayi Bölgeleri Yasası'na göre kurulan sitelerin, kuruluş yönetmeliklerinde belirlenen faaliyetler dışında faaliyet gösteren işyerlerine ruhsat veremeyeceğini belirtti.
'Çalışma izni ve ruhsatı yok'
Demirciler Sanayi Sitesi Yönetmeliği'nde de 'Bu sitede yanıcı, parlayıcı, patlayıcı madde imal edilemez ve depolanamaz' şeklinde madde bulunduğunu ifade eden Kılıç, "İşyerinin herhangi bir çalışma izni, ruhsatı veya başvurusu yok. Kayıtlara göre irtibat bürosu olarak görünen, kaçak bir imalat yeri olduğu anlaşılıyor" dedi.
Kılıç, "Site yönetiminin böyle bir işyerinin faaliyet göstermesine nasıl göz yumduğu soru işaretidir" diye konuştu. Patlayıcı maddelerin ithal, imal, satış, depolama ve taşıma için de Patlayıcı Maddeler Yasası'na göre ayrı ayrı ruhsat alınması ve bu malzemelerin kullanımı için de ilçe emniyet müdürlüklerinden izin alınması gerektiğini belirten Kılıç şöyle devam etti: "Bu nedenle İçişleri Bakanlığı'nın bu malzemelerin ruhsatlı bir işyerinden ruhsatsız başka bir işyerine nakline niçin izin verdiğini açıklaması gerekir."
Bir kişi tutuklandı
Patlamadan sonra gözaltına alınan Acar Ticaret A.Ş'ye ait işyerinin sahibi Coşkun Acar'ın oğlu Cenk Acar dün 'Dikkatsizlik sonucu ölüme neden olmak' suçundan tutuklandı.


    http://www.radikal.com.tr/7488507488500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.