@ismailsaymaz

Şehit aileleri kışlaya yürüdü

Şehit aileleri kışlaya yürüdü
Şehit aileleri kışlaya yürüdü
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Afyonkarahisar’da askeri kışladaki mühimmat deposunda meydana gelen ve 25 askerin hayatını kaybetmesine neden olan patlamayla ilgili davanın görülmesine Eskişehir Askeri Mahkemesi’nde devam edildi. Kıdemli Albay Veysel Özbay, Binbaşı Ali Duran ve Üsteğmen Tuncay Aydın’ın yargılandığı davada mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklar Albay Veysel Özbay ve Binbaşı Ali Duran’ın duruşmalardan vareste tutulmasına karar verdi. Şehit ailelerinin, sanıkların tutuklanması da dahil tüm talepleri reddedildi. Bu karara tepki gösteren aileler ve avukatları kışla içindeki mahkeme salonunda nizamiye kapısına kadar bir protesto yürüyüşü yaptı.
Afyonkarahisar’da konuşlu Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığına bağlı Mühimmat Depo Komutanlığında, 6 Eylül 2012 günü el bombaları tasnif edilirken meydana gelen patlamada 2’si astsubay, 2’si uzman, 21’i er 25 asker şehit olmuş, 4’ü asker 8 kişi de ağır yaralanmıştı. 

Eğitimsiz askerler sabaha dek çalıştırılmış 

Davada, bir kısmı olayda yaralanan 60 askerin tanık olarak talimatla alınan ifadeleri okundu. Tanık askerler ifadelerinde, el bombalarını depolara yerleştiren askerlere bu konuda hiçbir eğitim verilmediğini, askerlerin sabah saat 07.00’den gece saat 23.00-24.00’e kadar çalıştırıldıkları, 3-4 saatte bir 10 dakika verilen molada dinlendiklerini söyledi. Tanıklar, el bombalarının olduğu sandıklardan bazılarının kırık olduğunu, el bombalarının taşınma sırasında bu kırık yerlerden düştüğünü, sandıklara çivi çakıldığını öne sürdü.
Tanıklardan Fethi Tuna “Gece depo da ışık yoktu. Land Rover cipin farından faydalanarak askerler mühimmatı alıp kapıya getiriyorlardı”, Kadir Yaman ise “Askerlerin el bombalarıyla şakalaştığını, el bombalarının etrafa saçıldığını, kırık sandıkları gördüm” dedi.