Şehit aileleri ve gazilerden 'karşılama'ya tepki

Şeehit Aileleri 'barış Grubu' olarak yurda dönenen PKK'lılara ateş püskürdü: Teröristleri milli kahraman gibi karşılayanlara lanet olsun
BARIŞ Grubu’ olarak nitelendirilen PKK'lıların Türkiye'ye dönüşündeki karşılama görüntülerini kınayan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Antalya Şube Başkanı Ali Kuş, “Teröristleri milli kahraman gibi karşılayanlara, karşılatanlara ve müsaade edenlere bir kez daha lanet olsun diyoruz” dedi.

Eşinin Diyarbakır'da şehit düştüğünü söyleyen Selma Güller, “Ben eşimi boşuna toprağa vermişim. Bir şehit cenazesine bile bu kadar milletvekili gelmiyor. Eğer bu süreç böyle devam ederse madalyamı geri göndereceğim” dedi.
Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Antalya Şubesi, ‘Barış Grubu’ olarak nitelendirilen PKK'lıların Türkiye'ye dönüşüyle ilgili yaşanan sürece tepki göstermek amacıyla dernek binasında basın toplantısı düzenledi. Gaziler ve şehit yakınlarının katıldığı toplantıda konuşan Dernek Başkanı Ali Kuş, teröristlerin zafer kazanmış milli kahraman edasıyla karşılanmasını kınadıklarını söyledi.

PKK'lıların karşılanmasında ortaya çıkan görüntülerin şehitlere ihanet anlamı taşıdığını söyleyen Kuş, “Teröristlerin PKK bayraklı, bebek katili Apo posterli, davul zurna eşliğinde karşılanmasını şiddetle, nefretle kınıyor ve lanetliyoruz. Bu yapılanlar bu ülke için kanını döken şehitlere yapılmış en büyük ihanettir. Bu gelenler terhis olan askerlerimiz değil, hacdan gelen hacılarımız değil, bu gelenler askerimize, polisimize, çoluk çocuk demeden bebeklere bile kurşun sıkan gözü dönmüş cani, vatan haini teröristlerdir” dedi.

ŞEHİTLERİN KEMİKLERİ SIZLADI
“Şehitlerin kemiklerini sızlattılar” diyen Kuş, teröristlerin gövde gösterisi yaptığını, bunun da PKK'ya moral olduğunu söyledi. Kuş, “Eli kanlı teröristler barış elçisi kisvesi altında dağdan inmişlerdir. Devletimizin ise bu teröristlerin önüne bir tek kırmızı halı sermediği kalmıştır. Teröristleri milli kahraman gibi karşılayanlara, karşılatanlara ve müsaade edenlere bir kez daha lanet olsun diyoruz. Bu süreç bu şekilde devam ederse bize verilen övünç madalyalarını geri teslim edeceğiz. Çünkü böyle bir ortamda bu madalyaların manevi önemi kalmamıştır” diye konuştu.
Kuş'un konuşmasının ardından söz alan Güneydoğu Gazisi Yalçın Kaçar, Türkiye'ye giriş yapan teröristlerin serbest bırakılmasına anlam veremediklerini söyledi. Teröristlerin yargılanması gerektiğini belirten Kaçar, “Utanmasalar gazilere, şehit ailelerine de bu teröristleri karşılatacaklar. Biz karşılayalım, madalyalarımızı da onlara verelim. Biz bunları artık kaldıramıyoruz. Biz teröristlerin yargılanmasını istiyoruz. Şehitlerimizin kanı yerde kalmasın” diye konuştu.
Yaşanan olaylar nedeniyle devlete bakış açısının değiştiğini belirten Kaçar, “Ben çocuğumu bile askere göndermeyi düşünmüyorum. Biz yaptık da ne oldu? Ben eskiden çağırsalar 'yine askere giderim' diyordum. Ama şu anda ne çocuğumu, ne yakınlarımı askere göndermeyi düşünmüyorum” dedi.
Eşinin Diyarbakır'da şehit düştüğünü söyleyen Selma Güller, kendisine verilen Devlet Övünç Madalyası'nı geri göndereceğini belirterek, “Ben eşimi boşuna toprağa vermişim. Teröristlerin karşılanmasında bu ülkenin milletvekilleri vardı. Bir şehit cenazesine bile bu kadar milletvekili gelmiyor. Benim eşim bu vatan uğruna canını verdi. Eğer bu süreç böyle devam ederse madalyamı geri göndereceğim” dedi.
Eşinin terör olayları nedeniyle bunalıma girerek intihar ettiğini belirten asker eşi Sabriye Karaman, “Benim çocuğum benden baba istiyor, bunun hesabını kime verecek? Bu devlet bize madalya verdi. Aynı devlet utanmıyorsa o gelen teröristlere de madalya taksın. Öcalan'ı da cumhurbaşkanı yaparlar. Benim oğlum şimdi hırslandı, dağa çıkıp teröristleri kazımak istiyor. Biz ‘Vatan sağolsun’ diyoruz. Şimdi hangi vatan sağolsun diyeceğiz?” dedi.
Hükümetin istifa etmesi gerektiğini dile getiren şehit babası Mehmet Aksoy ise şunları söyledi:
“Biz böyle iktidar, böyle devlet istemiyoruz. Hükümet istifa etsin. Bu gelenler teslim olmaya değil, teslim almaya geliyor. İktidar nerde, ordu nerde? İktidar da istifa etsin ordu da istifa etsin. Yurdumuzu parçalasınlar diye oğlumuzu askere göndermedik.”

UZ(HA/SS) (FOTOĞRAF)