Şehit aileleri ve PKK'lı aileleri birlikte yemek yedi

Şehit aileleri ve PKK'lı aileleri birlikte yemek yedi
Şehit aileleri ve PKK'lı aileleri birlikte yemek yedi
Şanlıurfa'da, barış sürecine katkı sunulması için çatışmalarda şehit olan 25 asker ile ölen 25 PKK'lının aileleri bir araya geldi. Vali, 'Edi bese' dedi.

ŞANLIURFA - Şanlıurfa'da, sivil toplum örgütleri barış sürecine katkı sunulması için çatışmalarda şehit olan 25 asker ile ölen 25 PKK 'lı ailesini yemekte bir araya getirdi. Yemekte yan yana oturan şehit ve PKK'lı aileleri, "Artık anneler gözyaşı dökmesin, kardeş kardeşi öldürmesin" dedi. Yemeğe katılan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç de beyaz bir sayfa açılması gerektiğini ve Kürtçe 'yeter artık' anlamına gelen 'edi bese' dedi.
Şanlıurfa'da faaliyet gösteren çeşitli STK'lar barış sürecine katkı sunmak amacıyla, değişik tarihlerde çıkan çatışmalarda şehit düşen asker ile PKK'lı aileleri için barış yemeği verdi. Çamlık Lokantası'nda düzenlenen 25 şehit ailesi, 25 PKK'lı ailesinin hazır olduğu barış yemeğine; Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu ile STK temsilcileri katıldı. 'Allah'ın dostu Hz. İbrahim'in memleketi dostluk ve kardeşliğin başkenti Şanlıurfa'dan barış çağrısı', 'Kardeşini yakan Nemrut değil Hz. İbrahim'in ateşine su taşıyan kul ol', ' Barış sürecek insanlık kazanacak', 'Yeter artık, Edi Bese', 'Artık analar ağlamasın', 'Gözyaşlarımız sevinç gözyaşları olsun' yazılı pankart ve dövizlerin duvarlara asılı olduğu yemeğe gelen ölen asker ve PKK'lı aileleri karanfillerle karşılandı. STK temsilcileri adına yemekte konuşan ve ilk kez şehit ve PKK'lı ailelerin yan yana getirildiğini söyleyen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin, " Bugün burada hayırlı bir iş için toplanmış bulunuyoruz. Son zamanlarda hükümetimizin yaptığı cesur atılımlarla barış ümidimiz her zamankinden daha fazla arttı. Siyasi kaygıları değil insani kaygıları öne alan, büyük risk taşıyan ancak inşallah gerçekleşmesiyle ülkemize de kazancı çok büyük olacak olan bu girişimleri takdirle karşılıyor, toplumu oluşturan sessiz çoğunluğun sesi olarak bütün kalbimizle destekliyoruz" dedi. 

VALİ GÜVENÇ KÜRTÇE 'YETER ARTIK' DEDİ Yemekte konuşan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ise annelerin artık ağlamamasını dilediklerini ifade etti. Barış için bir araya gelen ailelere de teşekkür eden Vali Güvenç, "Artık bu ülkede anlar ağlamasın. Kürt anası da, Türk anası da, Arap anası da ağlamasın, çocuklarımız heder olmasın. Anlamsız yere kimse kara toprağa düşmesin. Anlamsız yere bu ülkenin kaynakları ve milyarları harcanmasın. Bu ülkeye hizmet edecek olan çocuklar sağda solda heder olmasın, gelsinler insan gibi yaşasınlar, ailesine, toprağına hizmet etsinler. Süreç bu ülkede kardeşlikten yana, demokrasiden yana, geleceğin aydınlatılmasından yana işlemeye başlamıştır. Herkes yüreğindeki bir sızıyla yaşamaktan kurulacaktır. Bu defterin kapanması, beyaz bir sayfanın açılması ve kucaklaşmak lazımdır. Artık karanlık dönem bitmiştir. Son söz olarak analar artık ağlamasın diyorum ve ben de Kürtçe yeter anlamında kullanılan 'edi bese' diyorum."
Yemekte konuşan ölen PKK'lıların anneleri de barış isteyerek, "Ölümleri en iyi anne yüreği bilir. Artık hiçbir annenin ağlamasını istemiyoruz. Barış için herkes bu taşın altına elini koysun. Ne Türk, ne Kürt kimse ölmesin. Bir an önce ülkemize kalıcı barışın gelmesini diliyoruz" dedi.
Konuşmaların ardından program şehit ve PKK'lı ailelerinin birlikte dua okuması ile son buldu. (Ali LEYLAK- Ömer PINAR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112599711259976

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Zorlama - TUNCAYTUMER

  Bu buluşturmaları kimse yutmaz sanki inanacağız basın aldatması ve kurgudan başka bir şey değil millet sizi izliyor

  radikal de bir tarafa şehit diğer tarafa ölü demeyip barış sürecine katkı sağlasa - biseyler

  her iki tarafta da giden bu ülkenin çocukları diyoruz ya hep. anaları aynı dillleri konuşan insanlar ya. birlikte oturup yemek yiyecek bu kan dursun diyebilcek kadar "aynı"lar ya. bu yüzden bi tarafa şehit bi tarafa ölü deyip biz araya "fark" koymazsak barış sürecine katkı sağlamış oluruz. dimi radikalcim. canım benim. bak nekadar barışçıl bi dilim var.

  EDI BESE!.. YETER ARTIK!.. - Kara Ismail

  Anlamli bir bulusma/bulusturma.. Yapanlari kutluyorum.. Nasil ki, kan davalarinin surmesini dogru bulmuyoruz; adi ne olursa olsun bu yillardir suren kavgayi da dogru bulmayalim.. Dogru oldugunu bulmadigimiz da yetmez.. Bu kavgaya; "YETER ARTIK!" diyebilelim!.. Kavganin nasil sonlandirilabilinecegini, barisa nasil katkida bulunabilirimi dusunmeliyiz.. Kuskusuz korkularimiz, endiselerimiz ve zorluklarimiz vardir!.. Ama inadina Baris istiyoruz "EDE BESE"diyebilelim!.. Herkes sunu anlamali bence: BARIS ISTENIRSE GELIR!.. "Ulke bolunecek" korku ve endiselerini tasiyanlar, endiselerini belki surdurebilirler ama yine de savasi surdurme isteginden vazgecmeliler!.. Baris basarilirsa inaniyorum ki; onlar da "vatan bolunecek" korkularinin gereksiz oldugunu gorecekler ve boylece daha endisesiz, korkusuz ve gergin olmayan bir hal alacaklardir.. Bu tur bulusmalarn cogaltilmasi dilegiyle...

  radikal bakış açısı - eurofaishon

  gerillaya 'ölen' askere 'şehit'diyen ve ülkenin 'sol' çizgisindeki gazetenin bile söylemi bu doğrultudayken anaakım medyanın sürece sunacağı katkı vasatın altında olacaktır çözüm ikisinede 'ölüm' demektir.

  ALLAH razi olsun - Secret Garden

  bu baris ortaminin saglanmasi icin kardesin kardesi vurmamasi icin.insanlara kiyilmasi degil yasatilmasi icin her kim ne yapiyorsa AALLAH razi olsun.kürt türk laz cerkez her kimsen bu ulkede bizler anca baris ile kardeslik ile var olabiliriz.bakin komsu ulkelerimize neler oluyor.gucluyum buyugum doverim yok ederim devri kapandi artik.saygilar

  Samimi değil - user1148618

  Ben bu tür yemeklerin önceden ayarlanmış düzenler olduğunu düşünüyorum. Bu süreç daha sonlanmadan insanların içine sinmeden kimse böyle birşey yapmaz. Radikal ailesi olarak ne güzel de hükümetin sesi olmuşsunuz. Muhalefet namına hiçbirşey yok bravo doğrusu.