Şehit ailesine 21 bin lira borç çıkardılar

GÜMÜŞHANE - Devlet 1977 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu şehit olan polis memuru Ali Sait Civan’ın, anne babasına 21 bin liralık ‘fazla maaş’ borcu çıkardı.
Gümüşhane’de yaşayan Cafer-Ayşe Civan’ın çocukları polis memuru Ali Sait Civan, 1977 yılında 28 yaşındayken Edirne’de cezaevinden kaçan bir suçluyu kovaladığı sırada geçirdiği trafik kazasında şehit olmuştu. Polisin eşi üç yıl sonra başka bir evlilik yapınca şehit maaşı anne babaya bağlandı.
Civan çifti, şehit şehit maaşını en son 1 Mayıs’ta üç aylık olarak aldıktan sonra, 5 Mayıs 2009’da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) adlarına gelen iki ayrı yazıyla büyük bir şok yaşadı. SGK, 1 Nisan 2004 ile 31 Temmuz 2009 tarihleri arasındaki beş yıllık sürede fazla maaş ödendiğini tespit ettiği Ayşe Civan’a 11 bin 609 TL, Cafer Civan’a ise 9 bin 130 TL borç çıkardı. Civan çiftine gelen yazılarda, ‘üç ay içinde ödeme yapılmaması durumunda, paranın hesaplanacak faiziyle birlikte maaşlardan dörtte bir oranında kesinti yapılarak tahsil edileceği’ vurgulandı. (dha)