Şehit ailesini yıkan karar

Vatani görevini yaparken kullandığı aracın kaza yapması sonucu şehit olan er Ayvaz Gür'ün ailesi, İçişleri Bakanlığı tarafından 676 bin 762 YTL tazminat ödemeye mahkûm ettirildi.
Haber: NAİL KAHRAMAN / Arşivi

BURSA - Vatani görevini yaparken kullandığı aracın kaza yapması sonucu şehit olan er Ayvaz Gür'ün ailesi, İçişleri Bakanlığı tarafından 676 bin 762 YTL tazminat ödemeye mahkûm ettirildi.
Askerliğini 1993 yılında Erzurum'da yapan Ayvaz Gür, kullandığı aracın kaza yapması sonucu yanında bulunan jandarma kıdemli üstçavuş Yaşar Aydın ile birlikte öldü. Orhaneli ilçesine bağlı Gümüşpınar Köyü'nde oturan annesi Güldane Gür ile babası Mustafa Gür bu olaydan 10 ay sonra ikinci bir haberle yıkıldı. Mustafa Gür'ün ağabeyinin oğlu İbrahim Gür de Batman'ın Sason ilçesinde PKK militanları ile girilen çatışmada şehit oldu.
Kazada ölen üstçavuş Yaşar Aydın'ın eşi Leyla Aydın ve kızı Ceren, 30 Ekim 2001'de İçişleri Bakanlığı aleyhine maddi, manevi tazminat davası açtı. Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi 6 Mart 2004'te İçişleri Bakanlığı'nı Aydın'ın eşini 676 bin 762 YTL tazminat ödemeye mahkûm etti. Bakanlık, kazada aracı kullanan er Ayvaz Gür'ü yüzde 100 kusurlu olduğu gerekçesiyle Gür ailesi hakkında 'rücuen tazminat' davası açarak, Aydın'ın ailesine ödenen parayı talep etti.
Evlatlarının acısını unutmaya çalışan Gür ailesi ise gelen mahkeme kararıyla şok yaşadı. Baba Mustafa Gür, "Evladımızı vatan için oraya yolladık. Bize tabutla gönderdiler. Bu parayı ödeyecek gücümüz yok. Eğer devlet reva görüyorsa evladımız için cezaevine de gireriz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7417167417160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.