Şehit askerler gözyaşlarıyla uğurlandı

Şırnak'ın Güçlükonak ilçesinin Gabar Dağı'nda önceki gün gerçekleşen PKK saldırısında şehit olan asteğmen Ömer Fidan ile üç er dün toprağa verildi.

NİĞDE/AĞRI/GAZİANTEP/BİTLİS - Şırnak'ın Güçlükonak ilçesinin Gabar Dağı'nda önceki gün gerçekleşen PKK saldırısında şehit olan asteğmen Ömer Fidan ile üç er dün toprağa verildi. Şehit yakınlarının büyük acı yaşadığı törenlerde PKK protesto edildi. Hakkâri'de şehit olan Halil Kömür de toprağa verildi.
Gıda mühendisi 25 yaşındaki Ömer Fidan ile gıda teknisyeni 21 yaşındaki er Mehmet Duru'nun cenazeleri dün memleketleri Niğde'ye getirildi. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Mehmet Duru'nun tabutuna sarılan annesi Cennet Duru ile kardeşleri güçlükle teselli edildi. Tören sırasında bayılan Mehmet Duru'nun teyzesi ise ambulansla hastaneye götürüldü. PKK'yı lanetleyen sloganlar atılan törende, 'Kahrolsun PKK', 'Her şehide yüz Kürt ölüsü', 'Her şehir girişine 100 PKK'lı asılsın' yazılı dövizler dikkat çekti.
'Bizi askere gönderin'
Ömer Fidan'ın dedesi 70 yaşındaki Seyfi Varlı, "Gençler ölmesin, biz ölelim. Bize silah verin biz gidelim. Gerekirse de silahı biz alalım, bırakın gidelim artık" diye bağırdı. Asteğmenin diğer yakınları ise, "Üç aylık askeri cepheye yolluyorsunuz, teröristler doğuştan silah kullanıyor, ucuz propagandalarla insanları avutuyorsunuz" diye bağırarak yetkililere sitemde bulundu. Törende bir konuşma yapan Valivekili Salim Demir, "Bu vatan evlatları için hepimize çalışmak düşüyor. Sloganlarla hiçbir yere varamayacağımızı bilmemiz gerekiyor. Biz ülkemiz için fedakârlıkta ne kadar öne geçersek, o zaman ülkemize ve vatan evlatlarımıza el uzatanların her türlü dayanaklarını kıracağımızı mutlaka bilmemiz lazım" diye konuştu.
PKK'ya lanet yağdı
Asteğmen Ömer Fidan'ın cenazesi Altunhisar ilçesinin Yakacık beldesinde, er Mehmet Duru'nun cenazesi ise Ulukışla ilçesinin Basmakçı Köyü'ne götürülerek toprağa verildi. Er Cihan Olhan için ise dün Ağrı Askeri Hastanesi bahçesinde tören yapıldı. Olhan daha sonra Doğutepe Köyü'nde toprağa verildi. Kürtçe ağıtlar yakılan törende, Baba Süleyman Olhan, "Vatan sağ olsun, asker sağ olsun" dedi. Er Mehmet Ali Erçetin'in cenazesi, Bitlis'in Adilcevaz ilçesindeki Abdurrahman Dede mezarlığında, PKK karşıtı sloganlarla toprağa verildi. Adilcevaz meydanında düzenlenen törende baba Kemal Erçetin, "Çocuklarımın hepsini bu yolda kurban verebilirim" diye konuştu. Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde geçen perşembe operasyona giderken şarampole yuvarlanan askeri araçta şehit olan Halil Kömür için de Gaziantep'te tören düzenlendi. Törende baba Ahmet Kömür, "Türklüğünden utanan Başbakan utansın" diye bağırdı. Cenaze, Üçgöze Köyü'nde toprağa verildi.


    http://www.radikal.com.tr/7657207657200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.