Şehit babası: Biz barış istiyoruz

Şehit babası: Biz barış istiyoruz
Şehit babası: Biz barış istiyoruz
Tokat'ta şehit olan Jandarma Er Yakup Mutlu, Muş'taki cenazesinde konuşan şehit babası Kazım Mutlu "Kanın durmasını istiyoruz" dediAskeri uçakla Tokat’tan Muş Havaalanı’na getirilen şehit er Mutlu’nun cenazesi, ambulansla ailesinin yaşadığı Örenkent köyüne götürüldü. Örenkent Köyü Mezarlığı’nda düzenlenen törene, şehit Mutlu’nun babası Kazım Mutlu, nişanlısı Semra Yalçın, ağabeyi Seyfettin Mutlu ile Muş Valisi Erdoğan Bektaş, 34. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Burhanettin Aktı, İl Emniyet Müdürü Süleyman Acaröz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende Kürtçe konuşan şehit babası Kazım Mutlu, oğlunu şehit verdiğini belirterek, slogan atılmamasını istedi. Mutlu, "Biz burada askeri, polisi suçlamıyoruz. Onların suçu yok. Vatan sağ olsun. Metanetli olmamız lazım" diye konuştu. "Kanın durmasını istiyoruz" diyen Mutlu, "Ateş düştüğü yeri yaktı. 7 askerimiz şehit oldu. Üzüntülüyüz. Başka ana babalar ağlamasın. Bahçeli ve Deniz Baykal bu acıyı yaşamıyor. Çünkü askere giden çocukları yok. Bizim çocuklarımız şehit oluyor. Biz barış istiyoruz" şeklinde konuştu. Ayakta durmakta güçlük çeken ve Kürtçe ağıt yakan şehit Mutlu’nun nişanlısı Semra Yalçın’ı yakınları teskin etmeye çalıştı. Şehit er Yakup Mutlu’nun cenazesi daha sonra kar yağışı altında kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

"ASKERLİK DÖNÜŞÜ DÜĞÜN YAPACAKTI"
Ağabeyi Seyfettin Mutlu da gazetecilere yaptığı açıklamada, askerliğinin bitmesine 84 gün kala şehit olan kardeşi Yakup Mutlu’nun askerlik dönüşü düğün yapmayı planladığını söyledi. Kardeşi Yakup Mutlu ile 3 gün önce telefonda görüştüğünü anlatan Seyfettin Mutlu, "3 gün önce beni aradı. ’Benim 84 günüm kaldı. Hemen düğünü yapacağız. Siz hazırlıklara başlayın’ demişti. Ama kısmet olmadı. Allah onun hakkını yerde bırakmasın" dedi