Şehit babası: Haydi, hep beraber birleşelim

Şırnak'ın Güçlükonak ilçesinde şehit olan Piyade Er Hasan Güreşen'in cenazesi dün öğle saatlerinde Levent Camii'ndeki musalla taşının üzerindeydi. Tabutun karşısında üzeri kapalı bir yer ailesi için ayrılmıştı.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Şırnak'ın Güçlükonak ilçesinde şehit olan Piyade Er Hasan Güreşen'in cenazesi dün öğle saatlerinde Levent Camii'ndeki musalla taşının üzerindeydi. Tabutun karşısında üzeri kapalı bir yer ailesi için ayrılmıştı. Orada yaşadıkları acıdan yorgun düşmüş eşi, annesi ve babası, oturuyordu. Onların önünde elindeki meyve suyunu içip, bisküvisini yiyen 2.5 yaşındaki Zehra, 23 yaşında şehit olan Hasan Güreşen'in kızıydı. Adını yanında oturan babaannesinden almıştı. Ne herkesin neden ağladığını biliyordu ne de caminin avlusunda çevrelerini saran kalabalığın kimler olduğunu. Bütün gece evlerinde çığlıklar, gözyaşları dinmemişti. Sabah erkenden uyandığında, annesi Deniz Güreşen ona sarılmış ağlıyordu. Ona asker pantolonu giydirdiler. Evlerinin önüne çıktıklarında ellerinde bayraklarla kalabalık birikmişti. Camiye geldiklerinde babasının tabutunu gördü. Dedesinin adını taşıyan dokuz aylık kardeşini getirmemişlerdi. Oturdukları yere birileri gelip, dedesinin elini sıkıyor, 'başınız sağ olsun' diyordu. Zehra, kendisini görüntüleyen objektiflere şaşkın baktı. Dedesi gazetecilere konuşurken merakla dinledi. Dedesi Nuri Güreşen, "Biz kardeşiz, kaynaştık 1071'den beri. İç içe girdik artık. Laz, Abhaz, Kürt, Türk, Çerkes... Biz kaynaştık, bizi ayıramazlar. Haydi hep beraber birleşelim de ülkenin başına geçelim" diye konuştu.
Zehra meyve suyunu bitirdikten sonra annesinin yanına gitti. Babaannesi ağıtlar mırıldandı. Ama camide toplanan kalabalığın attığı sloganlardan duyulmuyordu. Cami avlusunda ellerinde 'Sayın Başbakan Bunlar Kelle Değil, Kahraman Şehitlerimiz', 'Başbakan Dini Siyasete Alet Etme, Şehitlere Sahip Çık' yazılı dövizlerle toplanan kalabalık, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, camiye geldiğinde hükümeti protesto etti. Kalabalığı 'başkan' dedikleri, yakalarında üç hilal rozetleri bulunan kişiler susturmaya çalıştı. Hasan Güreşen MHP üyesiydi ve camideki kalabalığı partiden arkadaşları oluşturuyordu.
Cenaze namazı kılınırken Zehra uyuyordu. İmam, helallik istediğinde kalabalık babası için 'Helal olsun' diye bağırdığında uyandı. Bu sırada cami avlusunda slogan atan kalabalığı imam uyardı. Bir grup imamın üzerine yürüyerek hakaret etti. Güreşen'in cenazesi, Edirnekapı'ya götürülen annesinin gözyaşları, kucağında yine uykuya dalan Zehra'nın yanağına düşüyordu.