Şehit babası yargı zaferini göremedi

Şehit babası yargı zaferini göremedi
Şehit babası yargı zaferini göremedi
Haber: MESUT HASAN BENLİ - hasan.benli@radikal.com.tr / Arşivi

Kırklareli İş Mahkemesi, SGK’nın Van ’da askerlik görevi yaparken kaza sonucu hayatını kaybeden şehit Tarık Komonovalı’nın ailesine ödediği maaşları geri talep etmesinin hukuka uygun olmadığına karar verdi. Mahkeme , yapılan yasal düzenlemelere rağmen, SGK’nın şehidin ailesine geçmişe dönük borç çıkarılmasının hukuka uygun olmadığına hükmetti. Ancak yıllardır davayla boğuşan baba, bu kararı göremeden öldü.
Jandarma Çavuş Tarık Komonovalı, 22 Aralık 1996 tarihinde vatani görevini yaptığı Van’ın Başkale ilçesi Sualtı Jandarma Karakolu’nda, bir arkadaşının uçaksavar silahına yanlışlıkla basması sonucu hayatını kaybetti. Tarık Komonovalı, kaza sonucu hayatını kaybettiği için şehit sayılmadı. Bu nedenle aileye şehit maaşı bağlanmazken, anne ve babaya 1 Ocak 1997 tarihinden itibaren ‘vazife malullüğü’ maaşı bağlandı.

Maaş hakkınız değilmiş
Baba Hüsnü ve anne Ayşe Komonovalı 15 yıl boyunca yani 2012 yılına kadar bu maaşı almaya devam etti. Ancak SGK 2012 yılında Komonovalı ailesine gönderdiği yazıda oğullarının ölümü nedeniyle aldıkları maaşların kesildiğini belirterek, bugüne kadar ödenen maaşların faiziyle birlikte ödenmesini istedi. Yazıda buna gerekçe olarak da Ayşe ve Hüsnü Komonovalı’nın Emekli Sandığı Kanunu’na göre bu maaşı almaya hakları olmadığı, söz konusu maaşın sehven bağlandığı belirtildi.
Söz konusu skandalın basında yer alması üzerine SGK, ailenin maaşını tekrar bağladı. Ancak SGK aileden 59 bin TL tutarındaki geçmişte ödenen maaşları istemeye devam etti. Ailenin kendileri için servet sayılan bu parayı ödememesi üzerine SGK icra işlemi başlattı. SGK’nın icra başlatması üzerine ailenin avukatı İsmail Kılıç işleme itiraz etti. İtiraz üzerine icra işlemi durdu. Ancak SGK, söz konusu parayı alabilme konusunda ısrarını devam ettirdi ve icra takibinin durdurulması işleminin iptali için dava açtı.
Kırklareli İş Mahkemesi’nde görülen davada SGK, ailenin borca yaptığı itirazın yersiz ve haksız olduğunu savundu.

Hukuksuz icra
Mahkeme yaptığı yargılama sonucunda SGK’nın Komonovalı ailesine borç çıkarmasının yasal dayanağı bulunmadığına ve icra takibinin hukuka uygun olmadığına hükmetti. Kararda şöyle denildi:
“Davacı SGK icra takibi yaparken şehit yakını olan kişi hakkında ödenen miktarın daha sonradan kanuni dayanağının kalkması ile yersiz ödeme kapsamında geriye dönük olarak maaş toplamlarının iade edilmesine dair kararın dayanağını oluşturan dul olma, malullük ve muhtaçlık gibi şartlar 6353 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile kaldırılmıştır. Bu kapsamda ilgiliye borç çıkartılmasının dayanağı bulunmayacaktır. Bu nedenle davalının itirazı haklıdır.”
Avukat İsmail Kılıç, SGK’nın başlattığı icra takibinin Komonovalı ailesini çok güç durumda bıraktığını anlatarak şöyle konuştu:
“Şehidin ailesi bu mahkeme kararıyla icra tehdidi ve borçtan kurtuldu. Ancak icra takibi ailede ciddi anlamda stres ve sıkıntıya neden olmuştu. Hatta Hüsnü Komonovalı yaşadığı bu üzüntülerden dolayı geçen eylül hayatını kaybetti. Keşke o da bu yargı zaferini görebilseydi.”


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Mahkeme

  ,

  şehit

  ,

  SGK

  ,

  Avukat

  ,

  emekli

  ,

  eylül

  ,

  jandarma

  ,

  ,

  Yargı

  ,

  Aralık

  ,

  öldü