Şehit babasının gölgelik isyanı

Şehit babasının gölgelik isyanı
Şehit babasının gölgelik isyanı
Helikopter kazasında şehit düşen beş askerden Regaip Şahin toprağa verilirken şehit ailesini güneşten korumak için getirilen şemsiyede 'Mutluluğu paylaş' yazıyordu

Zafer TOKUŞ- Aziz GÜVENER

SAKARYA - Helikopter kazasında şehit düşen beş asker tüm Türkiye ’nin yüreğini kanattı. Kazada şehit olan askerlerden Piyade Uzman Çavuş Regaip Şahin dün Sakarya’da son yolculuğuna uğurlandı. Serdivan İlçesi Hacı Bayram Camii’ne getirilen şehidin cenaze töreni için sıcak havaya rağmen herhangi bir hazırlık yapılmamıştı. Çevreden bazı vatandaşların şehit ailesini güneşten korumak için bazı içecek ve yiyecek firmalarına ait şemsiyeleri şehidin tabutunun yanına getirmesi ise acı bir görüntü ortaya çıkardı. Çünkü ailenin en acı gününde şemsiyelerin üzerinde ‘mutluluğu paylaş’ yazıyordu.

Bu ilgisizliğe şehit babası da isyan etti ve cenazeye katılan Bakan Nihat Ergün’e tepki gösterdi.Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde meydana gelen helikopter kazasında şehit olan Piyade Uzman Çavuş Regaip Şahin, Sakarya’nın Serdivan İlçesi’nde toprağa verildi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün de katıldığı cenaze töreninde şehidin tabutu, kola ve dordurma firması şemsiyesinin altına konulurken, taziye çadırı kurulmaması nedeniyle sitem eden şehit babası Hayrettin Şahin, "Hiçbir şehit ailesi bizim kadar sabırlı değil. Ama garibanız, fakiriz" dedi.
Hakkari Yüksekova’dan kalkan Jandarma Genel Komutanlığı’na ait bir S-70 Sikorsky tipi helikopterin, Dağlıca’nın 12 kilometre kuzeydoğusundaki Deryan Tepe’ye inişe geçtiği sırada düşmesi sonucu şehit olan 5 askerden biri olan Piyade Uzman Çavuş Regaip Şahin’in cenazesi, dün sabah saatlerinde Sakarya’ya getirildi. Eğitim Araştırma Hastanesi’nde bir süre tutulan cenaze daha sonra Serdivan İlçesi’nde bulunan baba evine, buradan da namazının kılınacağı Hacı Bayram Camisi’ne getirildi. Cenazenin eve getirildiği sırada aile fertleri gözyaşı dökerken, şehit annesi oğlunun tabutuna sarıldı. Aileyi yakınları teselli etmeye çalıştı.

Cenazeye Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Münir Kutluata, Ak Parti Sakarya milletvekilleri Hasan Ali Çelik, Ali İhsan Yavuz, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya Garnizon Komutanı Tuğgeneral Orhan Çınar, Belediye Başkanları, STK Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.


TABUT KOLA ŞEMSİYESİ ALTINDA


Bakan Nihat Ergün taziyelerini bildirirken şehidin babası Hayrettin Şahin kendileriyle yeterince ilgilenilmediğini söyleyerek taziye çadırı kurulmaması nedeniyle sitemde bulundu. Şehit oğlunun naaşının bir kola ve dondurma firmasına ait güneş şemsiyesinin altına konulmasından rahatsız olduğunu belirten baba Şahin, Bakan Ergün’e "Hiç bir şehit ailesi bizim kadar sabırlı değil. Ama garibanız, fakiriz. Zenginin oğlu olsaydı burada kimse kapımızdan ayrılmazlardı. Biz garibanız buraya niye gelsinler ki" diyerek sitemde bulundu. Şehidin cenazesi öğle vakti kılınan namazın ardından Serdivan Şehitliği’nde toprağa verildi. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/109519110951918

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  GERMIYEN! - 66.Sone

  Sizi Emrah filmleri nereye getirdi bilemeyiz fakat yaptığınız yorum ne kadar çok emrah filmi izlediğinizi ortaya koyacak kadar yerli! Bilirsiniz şehit aileleri evlat acısının verdiği ilk şoke olmuşlukla ''vatan sağolsun'' deyiverirler ve arkalarındaki devlet babanın onları fakir ancak bir o kadar hakir gördüğünü bilmeden(!) Bu saygıdeğer babaya tek yanıt ''neden böylesini, vatan sağolsun nidalarında aramak gerek'' şeklinde olabilir.

  Utancı Paylaşır mı? - enginass

  Ne zaman ki o cenazeye gelen devlet görevlilerinin gerçek anlamda (gösteriş değil) içleri yanarsa bu ülkeye barış gelir. İsrail'in tek bir askeri için yaptıklarını görüp bir de ülkemizdeki manzarayı görünce ''Utancı Paylaşır mı' sizce devlet baba.

  coca cola hayatın gerçek tadı - kızılusta

  benim anlamadığım bu tepki niye ne var coca kola şemsiyesinin altında bekletilmişse coca cola bu ülşkede zararlı bir markamı ki böyle eleştiriyorsunuz

  ... - 66.Sone

  Evlat kaybetmek kadar hiçbir şey üzücü olamaz, evet. Bu öyle bir acıdır ki o acının ilk canyakan ve şoke eden serliğiyle ''vatan sağolsun'' dedirtiverir, devlet babanın fakir ve nazarındaki ''hakir'' insanların analarına-babalarına. Bu babaya nice tebrikler sunarım ki o matemli anında her ayrıntıyı farkedip, sahte gözyaşı sahiplerine ilgili mesajı vermiş, tabi anlayana!

  YERSİZ FAKAT YERLİ TEPKİLERİMİZ - Germiyen

  Vatandaş düşünmüs getirmiş...Başın sağolsun da vatandaş o anda üzeri yazısız şemsiyeyi nerden bulsun getirsin amca? Bizi Emrah filimleri bu hale getirdi.

  Başınız sağolsun. - brandywine06

  Evlat kaybetmek kadar üzücü birşey olamaz. Garibanız diye mi bu muamele yapılıyor demişsiniz. Hayır, ondan değil. Sebebi devletin vatandaşlarına duyarsız olması, böyle inceliklerden haberdar olmaması, o şemsiyeyi oraya getirenin büyük olasılıkla yazıyı görmemesi, çünkü görecek duyarlılığının olmaması... Sebepler bunlar.Kendinizi bir de bunun için üzmeyin.

  Bu kare yoksulluğun, haksızlığın, izansızlığın resmidir! - nosotros

  Çocuklarını belki daha önce ismini dahi bilmedikleri yerlere "vatan uğruna" göndermek zorunda kalan bu insanların maruz kaldıkları bu muamele bu haksız savaşın özetidir. Savaşanlar ve savaşmak zorunda bırakılanlar ile savaşı isteyenler farklı. Her fırsatta "bir avuç toprak dahi vermeyiz" diyenlerle, bir avuç toprağı dahi olmayanlar farklı... Ama çocuklarının naaşını kola şemsiyelerinin gölgesi altına yatırmak zorunda kalanlar hep aynı...