Şehit çocuklarına polis olmada kolaylık

Şehit çocuklarına polis olmada kolaylık
Şehit çocuklarına polis olmada kolaylık
Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK)personeli şehit ve gazi çocuklarından polis olmak isteyenlere kolaylık sağlayacak.

Polis Akademisi Başkanlığı'nca yapılan yönetmelik değişikliğiyle, şehit polis çocukları gibi TSK personeli şehit, muharip ve malul gazi çocukları için da kontenjan ayrılacak.

Yazılı sınavda o yıl alınan en yüksek puanın en az yarısı kadar puan almaları kaydıyla, toplam kontenjanın yüzde 5'i, şehit asker çocuklarına tanınacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı'nın, Güvenlik Bilimleri Fakültesi Giriş ve Eğitim -Öğretim Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı.

Değişiklikle, emniyet teşkilatı personeli şehit veya vazife malul çocuklarının yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri personeli şehit, muharip ve malul gazi çocuklarından polis olmak isteyenlere de kolaylık sağlanacak.

KONTENJANIN YÜZDE 5'İ ORANINDA KESİN BAŞARI LİSTESİNDE OLACAKLAR

Türk Silahlı Kuvvetleri personeli şehit, muharip ve malul gazi çocuklarından polis olmak isteyenler, boy ve kilo gibi giriş koşullarını taşımaları kaydıyla, yazılı sınavla alınacak öğrenci kontenjanının yüzde 5'i oranında başarı sırasına göre kesin başarı listesine dahil edilecekler.

Polis olmak isteyen Türk Silahlı Kuvvetleri personeli şehit, muharip ve malul gazi çocuklarından Genelkurmay Başkanlığı'nca düzenlenecek şehitlik, vazife malullük, muharip ve malul gazilik belgesi talep edilecek.

Lisans eğitimine alınacak lise ve dengi okullardan mezun şehit ve gazi çocuklarından, diğer öğrenciler için üniversiteye giriş sınavında istenen ve Güvenlik Bilimleri Fakültesi'nin Yönetim Kurulu tarafından belirlenip ilan edilen taban puanın en az yüzde 90'ını almış olma şartı aranacak.

Güvenlik Bilimleri Fakültesi'ne başvuran öğrenciler üniversite sınavlarının yanı sıra ayrıca bir yazılı sınava daha alınıyor. Şehit ve gazi çocuklarından yazılı sınavda o yıl alınan en yüksek puanın en az yarısı kadar puan almaları şartı da aranacak.

Üniversite sınavıyla öğrenci alan Güvenlik Bilimleri Fakültesi, emniyet teşkilatının yönetici kadrosunu yetiştiriyor. Fakültede farklı sınıflarda toplam bin 568 öğrenci eğitim görüyor.
Fakültede ayrıca 290 yabancı öğrenci de bulunuyor. (AA)