Şehit er gözyaşlarıyla uğurlandı

Şehit er gözyaşlarıyla uğurlandı
Şehit er gözyaşlarıyla uğurlandı

Diyarbakır?ın Lice ilçesinde şehit düşen piyade er Murat Çavdar, dün düzenlenen törenlerin ardından toprağa verildi. Törene katılan vatandaşlar ?Şehitler ölmez, vatan bölünmez? diye slogan attı. FOTOĞRAF: GÖKHAN KARAKAŞ

Diyarbakır'da şehit düşen piyade er Murat Çavdar, dün İstanbul Beykoz'da düzenlenen çok sayıda vatandaşın katıldığı törenlerin ardından toprağa verildi.

İSTANBUL - Diyarbakır’ın Lice ilçesinde PKK’lılar tarafından yola döşenen patlayıcı maddenin askeri araç geçerken uzaktan kumandayla patlatılması sonucu şehit olan Piyade Er Murat Çavdar, dün İstanbul’da düzenlenen törende toprağa verildi.
Çavdar’ın naaşı, dün ilk olarak Beykoz Paşabahçe Soğuksu Mahallesi’ndeki evinin önüne getirildi. Türk bayrakları ile donatılan şehit erin evinin bulunduğu sokakta toplanan vatandaşlar, cenazeyi  ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ sloganlarıyla karşıladı. Şehit annesi Kezban Çavdar, “Diğer askerlerimiz gülerek kavuşsun annelerine. Ben kavuşamadım. Teröristlerin annelerinin de yüreği böyle yansın. Gerekirse beni de alsınlar askere. Ben de giderim oğlumun yerine” diye feryat etti. 

Bakan Yazıcı da katıldı

Çavdar’ın cenazesi, daha sonra evinin önünden alınırak kortej eşliğinde Selimiye Camii’ne getirildi. Camide gerçekleştirilen törene, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ve AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ile askeri erkân ve vatandaşlar katıldı.
Tören öncesinde şehit erin babası Ergün Çavdar, üç çocuğundan biri olan oğlunu vatan için şehit  verdiğini belirterek, “Vatan, millet, devlet sağ olsun” dedi. 

‘Ağlamadım ağlamayacağım...’

Çavdar, ağlamadığını ve dimdik ayakta durduğunu, bundan sonra da ağlamayacağını kaydetti. Oğlunun şehit olmasından gurur duyduğunu ifade eden Çavdar, “Üzülmüyorum, çünkü oğlum şehit... Bunun için de sonuna kadar gururluyum” diye konuştu.
Anne Kezban Çavdar da konvoyun geçeceğini teröristlere haber verenlerin de kendi yaşadığı acıyı tatmalarını dilediğini söyledi.

‘En son geçer pazar görüştük’

Acılı anne genç yaşta şehit düşen oğlu ile  en son geçen pazar günü telefonda konuştuğunu dile getiren Kezban Çavdar, “Komutanları, oğluma ‘askerlik düşecek’ demiş. Oğlum da bunları bana söyledi ve çok sevinçliydi. Oğlum, ‘1 Mayıs’ta oradayım’ diyordu. İşte 1 Mayıs’ta geldi” diye konuştu.
Şehit Piyade Er Murat Çavdar’ın cenazesi,  Selimiye Camii’nde kılınan öğle namazının ardından tören mangasında görevli askerlerce omuzlara alınarak top arabasına konuldu.
Selimiye Kışlası’na kadar kortej eşliğinde götürülen Çavdar’ın naaşı, daha sonra cenaze aracına nakledildi. Murat Çavdar, Edirnekapı Şehitliği’ne defnedildi.(Radikal)