Şehit eşi, ABD'den tazminat istiyor

10 yıl önce Kuzey Irak'ta, PKK'lı teröristlerin füzeyle vurduğu helikopterin düşmesiyle şehit olan pilot Bülent Öztürk'ün eşi Deniz Öztürk, ABD aleyhine 100 bin dolarlık manevi tazminat davası açtı.

İZMİR - 10 yıl önce Kuzey Irak'ta, PKK'lı teröristlerin füzeyle vurduğu helikopterin düşmesiyle şehit olan pilot Bülent Öztürk'ün eşi Deniz Öztürk, ABD aleyhine 100 bin dolarlık manevi tazminat davası açtı. Ürettiği füzenin terör örgütü nün eline geçmesinden bu ülkenin sorumlu olduğunu savunan Öztürk, tazminatı Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacak.
Hakkâri Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda görevli Kara Pilot Kıdemli Üsteğmen Bülent Öztürk, 1997'de Kuzey Irak'taki 'Çekiç Operasyonu'na katılmıştı. Öztürk, kullandığı Süper Kobra helikopteri teröristler Stinger füzesiyle vurunca şehit düşmüştü. Öztürk'ün eşine ve o zaman iki yaşında olan kızı Çağlayan'a şehitlik maaşı bağlanırken, son günlerde artan terör olayları, ailenin hukuk mücadelesi başlatmasına neden oldu.
Avukat Tarcan Ülük aracılığıyla Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvuran Deniz Öztürk, ürettiği füzenin terör örgütününe geçmesinde ABD'nin ihmali olduğu iddiasıyla, 100 bin dolar manevi tazminat istedi. Avukat Ülük, davayla ilgili şu bilgileri verdi:
"Şehidimizin eşi bana gelip konuyu anlattığında, kendi hukuk sistemimizde dava açabilmemiz için Yargıtay'a göre bir nedensellik bağı bulunması gerekiyordu. ABD tarafından üretilen bir füze, terör örgütünün eline geçip kullanılıyorsa bunda ihmal söz konusudur ve nedensellik bağı bulunmaktadır. Bu gerçeği görünce, büyükelçilikleri de Ankara'da bulunduğu için bu kentte, ABD'ye karşı tazminat davası açtık. ABD'nin kontrol mekanizmasının çalışmaması ve kendi ürettiği bir silahın teröristlerin eline geçmesi ihmali bulunduğunu gösterdi. Türk mahkemeleri, terör mağdurlarıyla ilgili ilk defa bir yabancı ülke hakkında karar verecek. Pilot bir dava olarak diğer şehit ailelerine örnek teşkil edecek."
Eşinin şehit düşmesinin ardından yaşadığı acıların her şehit haberinde bir kez daha tazelendiğini belirten Deniz Öztürk ise "Gerçek suçluyu ortaya çıkarmak için hukuk mücadelesi başlattım. Hiçbir şey eşimi geri getirmeyecek ama manevi doygunluğa da ulaşacağım. Tazminat kazanırsam, Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacağım" dedi.