Şehit uzman çavuşu 5 bin hemşehrisi uğurladı

Şehit uzman çavuşu 5 bin hemşehrisi uğurladı
Şehit uzman çavuşu 5 bin hemşehrisi uğurladı
Bitlis'te şehit olan 25 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Samet Pişkin, memleketi Tokat'ın Niksar ilçesinde yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.

RADİKAL - Bitlis'te yapılan törenin ardından askeri uçakla sis nedeniyle Amasya'nın Merzifon ilçesine getirilen Şehit Uzman Çavuş Samet Pişkin'in cenazesini burada babası Fikri Pişkin, yakınları ve askeri görevliler tarafından karşılandı. Niksar Belediyesi'ne ait cenaze aracına taşınan şehit Pişkin'in cenazesi daha sonra karayoluyla ilçeye getirildi. Cenaze ilk olarak Bahçelievler Mahallesi birinci etap TOKİ konutları 14'üncü blokta yaşayan baba evine getirildi. Bu esnada mahallede toplanan binlerce genç tekbir getirerek, "Samet'im hakkını helal et bize" diye slogan attı. Burada toplanan kadınlardan biri ise, "Hiçbir şey demiyorum, büyüklerimiz duysun. Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız duysun. Bu seneye kadar Niksar, Türkiye bu kadar şehit veriyor muydu? Bana bir lokma ekmeği eksik versin, yeter ki şehit gelmesin" dedi.

"BİR TANEM NEREYE GİDİYORSUN"

Şehit Pişkin'in cenazesi daha sonra araçtan alınarak evinin önüne getirildi. Bu esnada şehidin annesi Katibe ve babası Fikri Pişkin ile kız kardeşi Zeynep Pişkin ve yakınları tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Uzun süre tabuta sarılan baba Fikri Pişkin eşi Katibe Pişkin'in elini tutarak dua okudu. Oğlunun tabutuna son kez sarılan ve öpen baba Fikri Pişkin, "Bir tanem nereye gidiyorsun" dedi. Anne Katibe Pişkin ise "yavrum" diyerek gözyaşı döktü. Daha sonra yapılan duanın ardından cenazenin alınacağı sırada bir vatandaş görevli komutana dönerek, "Komutanım Samet'in intikamını alacaksınız. Bu millet bunu istiyor" diye bağırdı. Daha sonra buradan alınan şehidin tabutu, cenaze aracına koyularak cenaze namazının kılınacağı Ulu Cami'ye götürüldü.

NİŞANLISI BAYGINLIK GEÇİRDİ

Cami avlusunun yetersiz olması nedeniyle cenaze namazı, hemen yanı başında bulunan Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde kılındı. Burada düzenlenen cenaze namazına Tokat Valisi Cevdet Can, Tokat Jandarma ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Adnan Arslan, AK Parti Tokat Milletvekilleri Coşkun Çakır, Zeyid Aslan, Celil Göçer, Yusuf Beyazıd, CHP Milletvekili Kadim Durmaz, ilçe belediye başkanları ile yaklaşık 5 bin kişi katıldı. İl Müftüsü Ahmet Erdem tarafından kıldırılan cenaze namazı sonrası şehit Pişkin'in cenazesi araca taşındı. Bu sırada 2 ay önce nişanlandığı 24 yaşındaki Zeynep Örs baygınlık geçirdi. Örs'e sağlık ekipleri müdahale etti. Harmancık Mezarlığı'na götürülen şehit Pişkin'in cenazesi burada dualar eşliğinde toprağa verildi.
DHA/Mustafa TURAPOĞLU-Fatih YILMAZ