@omererbil

Şehit uzman çavuşun kardeşi isyan etti: Zanlılar siyasi güçleri nedeniyle tutuksuz yargılanıyor

Şehit uzman çavuşun kardeşi isyan etti: Zanlılar siyasi güçleri nedeniyle tutuksuz yargılanıyor
Şehit uzman çavuşun kardeşi isyan etti: Zanlılar siyasi güçleri nedeniyle tutuksuz yargılanıyor
Define kaçakçılarını yakalamak isterken şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Cengiz Darbaş'ın katil zanlılarıserbest bırakılınca ailesi isyan etti.Şehit uzman çavuşun kardeşi "Zanlılar siyasi güçleri nedeniyle tutuksuz yargılanıyor. Şehidimiz sahipsiz kaldı. Savcı iki kez tutuklama istedi ama hakim onlara serbest bıraktı'' dedi.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL-Denizli'de geçen 20 Haziran gecesi jandarma ile 5 define kaçakçısı arasında yaşanan kovalamacada bir uzman çavuş şehit olmuş, 2 jandarma eri de ağır yaralanmıştı. Bu olay kamuoyuna jandarma ile defineciler arasında silahlı çatışma yaşandığı ve Uzman Çavuş Cengiz Darbaş’ın defineciler tarafından uçuruma atıldığı şeklinde yansımıştı. Define kaçakçılarının  bir kısmı olay yerinde bir kısmı ise daha sonra yakalandı. Savcılık zanlılardan birini tutuklama, diğerlerini ise adli kontrol ile serbest bırakma istemiyle Denizli Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etti. Hakimlik, bir askerin şehit olduğu iki askerin yaralandığı olayın zanlılarının tamamı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Olaya ilişkin ilk duruşma 11 Kasım günü görülecek. Savcının iki kez tutuklama istemesine rağmen hakimin zanlıları serbest bıraktığını söyleyen şehit Uzman Çavuş Ceniz Darbaş'ın kardeşi Mehmet Darbaş yaşananlara isyan etti."Savcılığın tutuklanmalarını istemesine rağmen mahkemenin neden direndiğini anlamış değiliz. Üzüntü içindeyiz. Şehidimiz sahipsiz kaldı. Şüpheliler elini kolunu sallayarak dışarıda geziyor’’ dedi.

PİKNİKÇİLERİ SİLAHLA KORKUTTULAR  

Denizli Honaz İlçesi Kayabaşı Mevkii'nde 20 Haziran 2015 gecesi  iddiaya göre Bünyamin Çelkan, Tayfun Çelkan, Cihan Yıldırım, Orhan Çelkan, Özer Çıbıkçı kaçak kazı yapmak için bir araya geldi. Kazı yapılacak alana çok yakın mesafede piknik yapanların üzerine ateş açarak bulundukları yerden uzaklaştırdılar. Daha sonra define çıkarmak umuduyla kazmaya başladılar. Olaydan birkaç gün öncede keşif yapıp nasıl kazacaklarına karar vermişlerdi. Ancak üzerlerine ateş açıp kaçırmalarına neden oldukları piknikçiler jandarmaya şikâyet ederek ihbarda bulundular. Jandarma kısa süre sonra olay yerine geldi. Sanıklardan ikisi ellerinde silahlarla gözcülük yapıyordu. Zifiri karanlık olduğundan olay yerine gelenlerin jandarma olduğunu anlayamadılar. Kriminal raporlar henüz çıkmadığından ve ifadelerden de kimin ateşlediği belli olmayan silah sesleri duyuldu. Bunun üzerine defineciler sağa sola yamaç alanda gizlendiler. Biri ise olay yerinden koşarak uzaklaştı.

JANDARMA ERİNİ DÜŞÜRDÜ

 Jandarma Uzman Çavuş Cengiz Darbaş, silah sesleri altında kaçanların peşinden gitti, etraflarından dolanmak istedi. Ancak karanlıkta gözden kayboldu. Ardından giden Jandarma Er Göktuğ Şenyüz de defineci çukuruna düştü. Diğer jandarma erlerinin ifadesine göre, şehit Darbaş’ın ardından olay yerine gittiklerinde çalılar arasında saklanan bir defineci Orhan Çelkan ile karşılaştılar. Çelkan saklandığı yerden çıkarılıp kelepçelendi. O sırada Çelkan mukavemet gösterdi ve bir omuz darbesiyle Jandarma Er Gökhan Koyunoğlu’nu da 15 metre yüksekliğindeki çukura düşmesine neden oldu.  Koyunoğlu’da ağır şekilde yaralandı. Daha sonra definecilerin hepsi tek tek yakalanarak tutuklandı.

İTMİŞ OLABİLİRLER

Savcılık ifadelerinde karanlık nedeniyle Şehit Uzman Çavuş Darbaş’ın biri tarafından ittirilip yada çelme takılıp düşürüldüğünü gören yok. Lakin Darbaş’ın şehit olduğu yerin hemen yakınında Orhan Çelkan saklandığı yerde yakalandı. İddialar Çelkan’ın uzman çavuşu ittirdiği ya da çelme taktığı yönünde. Şüpheli Çelkan’ın, şehit Darbaş’ın düşmesindeki rolü tam olarak bilinmiyor. Ancak ifadelerden anlaşıldığı üzere şüpheli Çelkan’ın uçurum olduğunu bildiği ve daha önce keşif yaptığında da oradaki uçurumun farkında olduğu ve Uzman Çavuş ile jandarma erlerini bilerek o bölgeye çektiği iddia ediliyor.

 'BİZİ BİLEREK ORAYA ÇEKTİLER'

Orhan Çelkan’ın omuz atarak kendisini düşürdüğünü ileri süren Jandarma Er Gökhan Koyunoğlu ifadesinde şunları söyledi;  "Cengiz komutanım (şehit) ‘ben geriden dolanayım, teslim olun diye bağırırım kaçarlar sizin üzerinize gelince tutarsınız’ dedi. Daha sonra biz beklemeye başladık. İki şahıs üzerimize doğru gelince Özkan komutanım ‘teslim olun’ diye bağırdı. Şahıslar kaçınca havaya 2 el ateş etti. Şahıslar kaçtı. Cengiz komutanım da önden koşuyordu. Şahıslardan biri çalılık alana kaçtı. Cengiz komutanım da peşinden çalılık alanda kayboldu. Arkasından Göktuğ arkadaşımda çalılık alana girdi. Bir daha ses gelmeyince düştüklerini anladık. Aşağıya inmek için yer ararken 5 metre yakınında 1 şahıs yakaladık (Orhan Çelkan). Ben bu şahsı kelepçeledim. Kalk seni götüreceğiz diye tekrarladım. Ancak şahıs kalkmayarak bana direndi. Jandarma Er Ayhan Deniz ile birlikte koluna girdik. Şahsı kaldırırken birden sağ omzuyla üzerime yüklenince ben kuyuya düştüm. Ben orada kuyu olduğunu bilmiyordum ama bu şahıslar burayı kazdıkları için kuyu olduğunu veya uçuruma düşen arkadaşlarımı, komutanımı uçurum olduğunu bile bile o alana çekerek düşmelerine neden oldular.’’

'KİM ATEŞ ETTİ GÖRMEDİM'

Zanlılardan Orhan Çekal ise ifadesinde, "Bir süre kazı yaptıktan sonra gürültülerden jandarmaların geldiklerini anladık, silah sesleri gelmeye başlayınca Tayfunla birlikte yere yatıp saklandık. Diğer şüphelilerin olay yerinden nasıl kaçtıklarını görmedim. Yine Cihan’ın jandarmalara ateşle karşılık verip vermediğini görmedim. Benim saklandığım yerin hatırladığım kadarıyla 2-3 jandarma görevlisi geldiler, beni yakalamak için kollarımdan tutmaya çalıştılar, yakalandıktan sonra bana kelepçe taktılar, benim yakalandığım sırada jandarma görevlilerinden birinin daha önceden kazıldığını sonradan öğrendiğim ikinci çukura düştüğünü gördüm. Yakalandığım sırada jandarma görevlilerine direnç göstermedim, jandarma erinin düşmesinde kasıtlı bir eylemim yoktur.’’

SAVCI TUTUKLAMA İSTEDİ AMA...

İfadeleri alınan sanıklar hakkında Denizli Cumhuriyet Savcılığı, kültür varlıkları bulmak amacıyla izinsiz olarak kazı veya sondaj yapmak suçundan şüpheliler Özer Çıbıkçı, Cihan Yıldırım, Bünyamin Çelkan ve Tayfun Çelkan haklarında adli kontrol hükümlerinin uygulanması, Orhan Çelkan’ın  ise kasten adam öldürme suçundan tutuklanmasını istedi. Denizli 1. Sulh Ceza Hakimliği mevcut delil durumu, şüphelilerin savunması, delillerin büyük ölçüde toplanmış oluşu, tutuklamanın tedbir niteliğinde bulunması gözetildiğinde bu aşamada şüpheli Orhan Çelkan’ın tutuklanması talebinin reddine karar verdi. Diğer sanıkların ise adli kontrol altına alınmalarını istedi. Bütün sanıklar serbest bırakıldı. Savcının iki kez ayrı ayrı tutuklanma yönündeki talepleri ise reddedildi. Sanıklar hakkında dava açıldı. 

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN'A MEKTUP YAZDIM 

Olayda şehit olan Uzman Çavuş Cengiz Darbaş'ın kardeşi Mehmet Darbaş yaşananlara isyan etti. Kaçak definecilerin siyasi güçleri nedeniyle tutuklamadığını ileri sürdü. Olay yerini gidip gördüğünü, ağabeyinin bölgeyi çok iyi bildiğini, hatta kendisine doğu illeri gibi sarp yamaçlar ve uçurumlar olduğunu anlattığını belirterek şöyle konuştu: "Ağabeyim Beytüşşebab, Şırnak gibi zor şartlarda görev yaptı. Define kaçakçılarının yakalandığı yeri de iyi biliyordu. Bölgeyi iyi bilirdi. Oradaki uçurumdan düşecek kadar tecrübesiz değildi.  Honaz da garip şeyler oluyor. Defineciler yörenin tanınmış, bilinen geniş bir aile. Siyasi güçleri var. Şehidimiz sahipsiz kaldı. Sonuna kadar mücadele edeceğim. Yolda laf atsanız 10 yıl hapis cezası veriliyor. Ortada şüpheli bir şehit var. Askerlerin ifadesinde bir askeri bilerek düşürmesi var. Lakin serbest bırakıldılar. Cumhurbaşkanıma, Başbakanıma mektup yazdım. Şehidimin hakkını sonuna kadar arayacağım.’’