@ismailsaymaz

Şehit yakını, dört jandarmanın tanıklığı nedeniyle tutuklanmış

Şehit yakını, dört jandarmanın tanıklığı nedeniyle tutuklanmış
Şehit yakını, dört jandarmanın tanıklığı nedeniyle tutuklanmış
Siirt'teki mayınlı saldırıda şehit olan er Recep Baycur'un yakını Kazım İpek, "cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla tutuklanmıştı. Kazım İpek'in, Baycur'un evine şehit haberini vermeye giden jandarmaların tanıklığı üzerine tutuklandığı ortaya çıktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Siirt’te PKK saldırısında şehit olan er Recep Beycur’un akrabası Kazım İpek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği savıyla tutuklanmıştı. İpek’in, ölüm haberini vermeye gelen dört askerin tanıklığı üzerine, üstelik Kaymakam’ın “Ben duymadım” demesine rağmen tutuklandığı ortaya çıktı. Kazım İpek, mahkemedeki ifadesinde, “Recep’in şehit olduğunu öğrenince üzüntümüzden kahrolduk. O anda kendimi kaybettim. Ancak kimseye hakaret etmedim. Hele ki cumhurbaşkanımıza hiç hakaret etmedim. Madem şehit geldiği gün hakaret ettim, neden o gün kimse sorgulamadı” dedi.

PKK’nın geçen 19 Ağustos’ta Siirt’in Şirvan ile Pervari ilçeleri arasında yola döşedikleri uzaktan kumandalı mayını, jandarmaları taşıyan zırhlı aracın geçişi sırasında patlatması sonucu sekiz asker şehit olmuştu. Şehit düşen askerlerden biri de, Erzurum’un Karaçoban İlçesi’ne bağlı Kırımkaya Köyü’nden Recep Beycur’du. Beycur’un akrabalarından Kazım İpek, “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla 1 Eylül ’de tutuklanmıştı.

İddiaya göre İpek, Kaymakam ve askerlerin Beycur’un şehit olduğu haberini vermeye geldikleri sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kastederek, “P..”, “Allah belanı versin”, “Kardeşi kardeşe kırdırtıyor” ifadelerini kullandı. Ancak bu soruşturma o gün değil, ölüm haberini vermeye gelen dört jandarmanın on gün sonraki tanıklığı üzerine başlatıldı. Tanık olarak dinlenen askerler, İpek’in hakaret ettiğini savundu. Ancak kaymakam ise kendisinin uzakta olduğunu ve sarf edildiği iddia edilen sözleri duymadığını söyledi.

İpek, Hınıs Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki sorgusunda, şehit Beycur ile akraba olduklarını belirterek, “Askerler şehit evine vardığında biz de köylü ile beraber şehit evine gittik. Recep’in şehit olduğunu öğrenince üzüntümüzden kahrolduk. O anda kendimi kaybettim. Ancak kimseye hakaret etmedim. Hele ki cumhurbaşkanımıza hiç hakaret etmedim. Cumhurbaşkanımıza hakaret edeceğim bir sebep yoktur” dedi. Aleyhine tanıklık eden dört askeri tanımadığını belirten İpek, “Şehit haberini aldığımız gün kimse bana ‘Sen hakaret ettin’ demedi. Bir asker gelip de sen kimsin diye kimliğimi sormadı. Ancak beni köyden istemeyenler var. İki hafta geçtikten sonra beni ihbar etmişlerdir. Madem ben şehit geldiği gün hakaret ettim, neden o gün kimse sorgulamadı? Neden bu kadar beklendi?” diye sordu.

 


  http://www.radikal.com.tr/142836114283611

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  NE İSTENİYOR VATANDAŞTAN DAHA? - m.rozbilen

  Karnı büyük obur saray doymadın mı? Ne istiyorsunuz bu vatandaştan? Acısına tahammül edemeyip kadere isyan eden insanları biraz hoş görmek büyüklüktür. Hem ölüme gönder, yetmiyor babasını,kardeşini veya akrabasını tepki gösterdi diye bi de tutukla. Bu adalet mi? Bundan gayri vatandaşın verebileceği bir bedel kaldı mı? Hak aramak için ya da haksızlığa uğramamak için kimden yardım dileyelim? ABD'den mi? Yakında o da olursa şaşırmayın. Ama kabahat biz halk'ta. Sustukça ve birlikte hareket etmedikçe sıranın herbirimize teker teker geldiğini göremiyoruz. Uyan ey halkım ne olursun?