Şehit yakınları Atalay'a 'Affa da karşıyız açılıma da' dedi

Şehit yakınları Atalay'a 'Affa da karşıyız açılıma da' dedi
Şehit yakınları Atalay'a 'Affa da karşıyız açılıma da' dedi

İçişleri Bakanı Atalay, şehit yakınlarıyla Polisevi?nde bir araya geldi. FOTOĞRAF: ALTAN BURGUCU

Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ‘Kürt açılımı’ çalışmaları çerçevesinde şehit ailelerini dinledi. Şehit aileleri açılıma karşı olduklarını, “Askerimizi, polisimizi vuranların affedilmesi kesinlikle kabul edilemez. Bu açılıma destek veren partileri de desteklemeyeceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz” sözleriyle dile getirirken, Atalay da, “Biz bunların hepsini önemsiyoruz, değerli görüyoruz ve hepsine saygı duyuyoruz. Bu süreçte onların hassasiyetleri bizim hassasiyetlerimizdir” dedi.
Dün Ankara Polisevi’nde 11 farklı ilden gelen 13 şehit ailesi derneğinin temsilcisi ile yemekli toplantıda bir araya gelen Atalay, yaklaşık iki saat süren toplantının ardından şu bilgileri verdi: “Onları dinledim. Benim bu süreçte yaptığımı biliyorsunuz, sadece dinlemek. Tabii gelenler şehit annesi, babası, eşi, kardeşi... Bu tür görüşmelerin ne kadar hassasiyet taşıdığını taktir edersiniz. Şehit analarının, şehit eşlerinin, şehit ailelerinin o duygularını acılarını çok iyi biliyorum.  Bu kişilerle bugün yürüttüğümüz süreci konuşuyoruz. Görüşmede iki tür taleplerini dile getirdiler.”
Yemeğe katılanlar adına konuşan Rize Şehit Aileleri Dernek Başkanı Kemal Aksu ise “Sayın bakan hassasiyetimizi dinleyip not etti. İyi niyetli bir oturum oldu. Memnun olarak ayrılıyoruz” dedi.
“Siz açılımı destekliyor musunuz?” sorusu üzerine Aksu, açılım diye bir şeyin olmadığını, herkesin görüşünü bildirdiğini söyledi. Aksu, “Aslında böyle bir açılım olamaz. Bu memlekette Cumhurbaşkanı Kürt olmuştur, İçişleri Bakanı Kürt olmuştur. Bu vatanın bölünmez bütünlüğü için bundan sonra da hep bilikte mücedele edeceğiz” diye konuştu.
Yemekte söz alan dernek başkanları, “Kurşunu yiyen bilir. Acıyı en iyi bilen yaşayan bizleriz. Bu nedenle adı ne olursa olsun evlatlarımızın şehit olmasına sebep olanların ve şehit edenlerin affedilmesine kesinlikle ve kesinlikle karşıyız” mesajı verdi.
Atalay 13 dernek yöneticisiyle yemeğin ardından polisevindeki farklı bir binada bu kez Şehit Aileleri Federasyonu üyesi 12 dernek başkanı ve şehit ailelerinden oluşan yaklaşık 40 kişi ile ikinci bir toplantı yaptı.
Şehitler Federasyonu üyeleri, şehit ailelerinin özlük haklarının ve yapılan yardımların azlığından şikâyetçi olurken, özetle şunları söylediler: “Dağdaki teröristi getirip affettikten sonra ona iş vermek istiyorlar. Hatta onların geberiklerinin ailelerine tazminat vermek istiyorlar. Biz bunlara karşıyız. Biz, bu açılımı desteklemiyoruz. Bu açılıma destek veren partileri de desteklemeyeceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz. Bizlerden olur almadan bu ülkede Kürt açılımı diye bir şey kesinlikle olamaz, bunun kabul etmeyiz.”
Ankara Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Hamit Köse, görüşme sonrası şunları söyledi: “Beklentimiz odur ki, ülkemize ihanet eden terör şebekelerine taviz verilmesin. Adresi belli olan ancak içinde ne olduğunu bilmediğimiz bir zarf söz konusu. Öncelikle zarfın içinde ne olduğunun açıklanması onu görmemiz lazım. Daha sonra başka değerlendirmelerde de bulunabiliriz.”
Atalay, bu haftaki programı hakkında bilgi verirken perşembe günü MGK toplantısı yapılacağını söyledi. İçişleri Bakanı Atalay, “Eğer Kurul’da gündeme gelir ve bilgi isterlerse çalışmalarımız ve temaslarımız hakkında bilgi veririz” dedi.