Şehit yakınlarına 71 milyon lira

Şırnak'ta 13 askerin şehit edilmesinin ardından bir fotoğraf, Türkiye'yi derinden sarstı. Şanlıurfalı şehit Onbaşı Kazım Aksoy'un küçük iki kızı, bir akrabalarının kucağında ağlıyordu.

İSTANBUL - Şırnak'ta 13 askerin şehit edilmesinin ardından bir fotoğraf, Türkiye'yi derinden sarstı. Şanlıurfalı şehit Onbaşı Kazım Aksoy'un küçük iki kızı, bir akrabalarının kucağında ağlıyordu. Ayakkabıları yoktu ve çorapları yırtıktı. Geçimini hamallık yaparak sağlayan Gaziantepli şehit Er Mehmet Cuşkun'un ailesi de sıvasız penceresiz bir evde oturuyordu. Bu fotoğraflarla şehit ailelerinin ve gazilerin durumu gündeme geldi.
14 Ekim günü Milli Takım ve Habertürk Televizyonu 'Terörle Mücadele Kahramanlarına Destek Kampanyası' başlattı. Kısa süre içerisinde diğer kanalların da destek verdiği kampanyanın tanıtım fimleri çok sayıda televizyonda hafta boyunca yayımlandı.
Toplumun birçok kesimi gibi işadamları da kampanyaya destek verdi. İşadamı Nevzat Demir 2.5 milyon YTL, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk 2 milyon YTL, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu 1.5 milyon YTL ve MNG Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nazif Günal, 1,5 milyon YTL, TÜSİAD'ın ismini vermek istemeyen bir üyesi 1 milyon YTL bağışta bulundu.
Sivil toplum kuruluşları da geri kalmadı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Tekstil İşverenleri Sendikası, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği, Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası 5'er milyon YTL bağışladı. Zorlu Vakfı adına Ahmet Nazif Zorlu 2 milyon YTL bağışta bulundu. Fenerbahçe Spor Kulübü, Milli Takım oyuncuları, Türkiye Futbol Federasyonu ve Tekfen Vakfı birer milyon YTL ile kampanyaya katıldı. Türkiye Yol-İş Sendikası'nın 1,5 milyon YTL bağışladığı kampanyaya, Demiryol-İş Sendikası 350 bin YTL, Türk-İş Konfederasyonu 250 bin YTL, Şeker-İş Sendikası 30 bin YTL, Maden-İş Sendikası 35 bin YTL verdi.
Darülaceze bile katıldı
Siyasetçilerin gündeminde de yardım kampanyası vardı. TBMM Başkanlığı, kampanyaya 150 bin YTL bağışladı. MHP'li 70 milletvekili 500'er YTL bağış yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da 50 bin YTL ile destekte bulundu. AKP Yozgat Milletvekili Abdülkadir Akgül 8 bin 200 YTL olan maaşın bağışladı. Kampanyaya katkıda bulunanlar arasında Cem Yılmaz, Seda Sayan ve Yılmaz Erdoğan da bulunuyor.
Kampanyanın 'gönlü zengin' bağışı Kayışdağı'ndaki Darülaceze'den geldi. Darülaceze'deki 130 kişi, 1000 YTL bağışla katıldı. Darüşşafaka Eğitim Kurumları ise şehit çocukları için özel kontenjan ayırdı. 4. ve 5. sınıf öğrencisi şehit çocuklarını, 2007-2008 öğretim yılında nakil suretiyle almaya hazır olduklarını ve 2008-2009 eğitim yılında da sınavsız kabul edeceklerini açıkladı.
1999'daki Marmara depreminin ardından başlayan kampanyalarında yaklaşık 115 milyon dolar (yaklaşık 140 milyon YTL) toplanmıştı. Önceki akşam sona eren 'Terörle Mücadele Kahramanlarına Destek Kampanyası'nda ise 71 milyon YTL toplandı.
Toplanan bağışlar Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı'na verilecek. Mehmetçik Vakfı Tanıtım Şube Müdürü Albay İsmet Hacıoğlu, "Yaklaşık 7 bin şehit yakınımız, gazilerimiz var. Ek ödeme şeklinde bu paralar dağıtılacak" diye konuştu.