Şehitler için beş ayrı tören

Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde PKK'nın bombalı saldırısı sonucu şehit olan beş asker dün memleketlerinde düzenlenen törenlerle toprağa verildi. Törenlerde, şehit yakınları PKK ve ABD yönetimini lanetledi.

ANKARA - Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde PKK'nın bombalı saldırısı sonucu şehit olan beş asker dün memleketlerinde düzenlenen törenlerle toprağa verildi. Törenlerde, şehit yakınları PKK ve ABD yönetimini lanetledi.
Şemdinli'deki saldırıda şehit olan askerlerden Ayyarkın için dün Kocatepe Camii'nde düzenlenen törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, diğer bazı üst düzey subaylar, Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, ailesi ve yakınları katıldı.
Şehit Ayyarkın'ın 28 günlük eşi Gülse Ayyarkın ve annesinin gözyaşları herkesi yasa boğdu. Tören sırasında askeri doktorlar şehitin annesi, eşi ve kız kardeşine sakinleştirici iğne yaptı.
'Daha kaç şehit vereceğiz?'
Taziyelerini ileten Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a, Ayyarkın'ın bir yakını, "Bu iş daha ne kadar sürecek, biz bu teröristler için kaç şehit daha vereceğiz" diye sordu. Abdullah Gül'ün taziye dilediği sırada ise şehit yakınları, çıkarılan yasaların PKK'ya destek verdiğini savundu. Cenaze namazının ardından askerler naaşı top arabasına taşırken, 'Şehitler ölmez vatan bölünmez', 'Kahrolsun PKK', 'Kahrolsun Amerika' sloganları atıldı. Ayyarkın'ın cenazesi, Cebeci Askeri Şehitliği'nde toprağa verildi.
Her yerde acı
Aynı saldırıda şehit olan jandarma er 23 yaşındaki Ramazan Çakar, İzmir'in Karşıyaka ilçesinde düzenlenen askeri törenle son yolculuğuna uğurlandı. Şehit jandarma er Çakar'ın tabutu, Bostanlı Beşikçioğlu Camii'ndeki törene katılan Kore gazileri tarafından da omuzlarda taşındı. Baba İkram, anne İpek ve altı kardeşin gözyaşı döktüğü törenden sonra, Çakar'ın cenazesi Kadifekale Şehitliği'nde toprağa verildi.
Uzman çavuş 27 yaşındaki Durmuş Ali Uzun'un cenazesi ise, Karaman'da son yolculuğuna uğurlandı. Yetkililerin yanı sıra, yaklaşık beş bin kişinin katıldığı törende anne Şerife Uzun gözyaşı dökerken, vatandaşlar PKK'yı lanetleyen sloganlar attı.
Aileler ayakta zor durdu
Er Hilmi Kağan Kayabaşı için de dün Hakkâri'nin Çerkeş ilçesinde tören düzenlendi. Kayabaşı, Gelikovacık Köyü'ndeki aile mezarlığında toprağa verilirken, acılı baba Saffet ve anne Güldane Kayabaşı ayakta durmakta zorlandı. Burada da cenazeye katılan kalabalık PKK aleyhine sloganlar attı. Uzman çavuş Dursun Çetin de Aksaray'ın Yeşiltepe Beldesi'ndeki törenle toprağa verildi. (Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7540857540850

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.