Şehitler için tırmanırken öldü

Giresun Devlet Hastanesi doktoru, dağcı Ali Hakan Güvenç, Kırgızistan'da Tanrı Dağları'na tırmanırken düşerek hayatını kaybetti. Dağcı arkadaşları, Güvenç'in, Güneydoğu'da şehit olan arkadaşları için zirve yapmaya çalıştığını söyledi.

GİRESUN - Giresun Devlet Hastanesi doktoru, dağcı Ali Hakan Güvenç, Kırgızistan'da Tanrı Dağları'na tırmanırken düşerek hayatını kaybetti. Dağcı arkadaşları, Güvenç'in, Güneydoğu'da şehit olan arkadaşları için zirve yapmaya çalıştığını söyledi.
Kırgızistan'ın Çin sınırı yakınlarındaki Tanrı Dağları'nda, 7 bin 300 metre yüksekliğindeki Zafer Zirvesi'ne tırmanmaya çalışan 43 yaşındaki Ali Hakan Güvenç, 17 Ağustos'ta 6 bin 800 metre yükseklikte dengesini kaybederek 1600 metrelik uçuruma düştü. Güvenç'in cesedi bulunamadı. Kırgızistanlı bir dağcının ihbarı sonucu konu Dışişleri Bakanlığı'na bildirildi. Bakanlık da Giresun Valiliği aracılığı ile bu durumu Güvenç'in ailesine iletti.
Giresun Dağcılık Kulübü Başkanı İbrahim Can, "Güvenç, Güneydoğu'da görev yaptığı sırada şehit olan arkadaşları için tırmanıyordu" dedi. Güvenç, yurt dışında ölen üçüncü dağcımız oldu. (dha, aa)