Şehitler memlekete...

Tunceli'de Kocatepe Jandarma Karakolu'na PKK saldırısı ardından önceki gün helikopterle Elazığ'a götürülen şehitler, dün memleketlerine yollandı.

Elazığ'da hazin tören
ELAZIĞ - Tunceli'de Kocatepe Jandarma Karakolu'na PKK saldırısı ardından önceki gün helikopterle Elazığ'a götürülen şehitler, dün memleketlerine yollandı. Hastane bahçesinde düzenlenen askeri törenin ardından Burhan Yalçın Şırnak'a, Eraslan Güngör Amasya'ya, Eyüp Yabangülü Kayseri'ye, Emrah Kayadelen İstanbul'a, Erdem Erkaçtı ve İlhan Sağlam İzmir'e, Mustafa Arslan Balıkesir'e götürüldü. Törene, ikizi ölen Erden Erkaçtı da katıldı.
(dha)İki can veren İzmir'de teröre lanet yürüyüşü
İZMİR - Tunceli'de iki şehit veren İzmir, dün yağmur altında teröre karşı protesto yürüyüşü yaptı.
Erdem Erkaçtı'nın memleketi İzmir'in Bayındır ilçesinde 'teröre lanet' yürüyüşü yapıldı. Zaman zaman şiddetini artıran yağmur altında, kadınların ön safta yer aldığı yürüyüşte 3 bin kişi, İlçe Jandarma Komutanlığı önünden geçerken 'Kahrolsun PKK', 'Askere uzanan eller kırılsın' sloganları attı. Komutanlık önünde toplanan askerler de gruba alkışla karşılık verdi.
Bayındır ilçesinde yaklaşık 3 bin kişi zaman zaman şiddetini artıran yağmur altında yürüdü.
(Radikal)


Terörist vurulmasa karakoldaki 60 asker de ölebilirdi
ELAZIĞ - Tunceli'deki karakol baskınında yemekhaneye girip üzerindeki bombaları patlatmak isteyen PKK'lı teröristin vurularak öldürülmesi, 60 kişinin olduğu karakolda facianın daha da büyümesini önledi.
Pülümür ilçesine 35 kilometre uzaklıktaki Kocatepe Jandarma Karakolu'na saldırarak yedi askeri şehit edip, yedi askeri de yaralayan PKK'lı teröristlere yönelik hava destekli operasyon sürüyor. Operasyona Ankara Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı terörle mücadelede uzman bir ekip de katılıyor.
Genelkurmay: Bir PKK'lı yakalandı
Genelkurmay'ın internet sitesinde bölgedeki operasyonlara devam edildiği, İstanbul Bayrampaşa'da önceki gün bir PKK'lının yakalandığı bildirildi.
Teröristlerin, baskını Avrupa'da yaşayan ve Kocatepe Köyü'ne yazları gelen Mehmet Çalışkan'a ait cipi gasp ederek gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Aracıyla zaman zaman karakolun ihtiyaçlarını getiren Mehmet Çalışkan'ın önünü kesen teröristler, aracı gasp ederek, karakola geldi. Nöbetçi askerler, aracı tanıdıkları ancak içindeki sivil kişileri tanımadıkları için kapıyı açmadı. Bunun üzerine araçtan inen bir terörist ateş açarak nöbetçi iki askeri şehit etti. Cipi kullanan ve vücuduna bombalar bağlı olan terörist ise araçla bariyerleri aşarak nizamiyeden girdi ve üzerindeki iki el bombasını bahçeye atıp yemekhaneye yöneldi.
Yemekhaneye girecekti
Askerlerin büyük bölümünün yemekte olduğu sırada içeri girip vücudundaki bombayı patlatmak isteyen terörist, koridorda başından vurularak öldürüldü. İntihar saldırısı düzenleyen teröristin etkisiz hale getirilmesinin ardından askerler, nizamiyede iki arkadaşlarını şehit eden teröristin peşine düşerken, karakolun çevresindeki dağlık alana saklanan teröristler askerlerin üzerine roketatar ve uzun namlulu silahlarla yaylım ateşi açtı. Askerlerin karşılık vermesi üzerine yaralanan terörist kaçarken, dağlara gizlenen teröristlerle güvenlik güçleri arasındaki çatışma uzun süre devam etti. Teröristlerin çatışmanın ardından ormanlık alana kaçarak izlerini kaybettirdiği belirtildi.
Teröristler, cipini gasp ettikleri Mehmet Çalışkan'ı ise dün öğle saatlerinde köy yakınlarında serbest bıraktı. Köye gelen Çalışkan jandarma tarafından gözaltına alınarak Kocatepe Karakolu'na götürüldü.
Cizre'den tanklar geçti
TSK'nın bölgedeki operasyonları da sürüyor. Kara ve demir yoluyla Mardin üzerinden gönderilen zırhlı araçlar, dün Şırnak'ın Cizre ilçesinde merkezden geçirilerek operasyon bölgelerine sevk edildi.
(dha)