Şehitler törenlerle uğurlandı

Şırnak'ın Gabar Dağı Bestler Dereler kesiminde önceki gün çıkan çatışmada şehit olan dört askerin cenazeleri dün törenlerle evlerine gönderildi.

ŞIRNAK/İSTANBUL - Şırnak'ın Gabar Dağı Bestler Dereler kesiminde önceki gün çıkan çatışmada şehit olan dört askerin cenazeleri dün törenlerle evlerine gönderildi. Piyade Üsteğmen Gökhan Yavuz, Piyade Komando Onbaşı Özkan Kılıç, Piyade Komando Er Erdem Yüce ve Piyade Komando Er Gökhan Soylu için ilk tören Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda düzenlendi. Ardından Üsteğmen Yavuz ile Er Soylu'nun cenazesi İstanbul'da, Onbaşı Kılıç'ın cenazesi Giresun'a ve er Yüce'nin cenazesiyse Iğdır'a yollandı.
Yavuz ile Soylu için bir tören de, Atatürk Havalimanı'nda düzenlendi. Törende PKK aleyhine sloganlar atıldı. Yavuz'un babası, sık sık Bolu'dan geçici görevli Şırnak'a giden oğlunun fotoğrafına ve aynı uçakla gelen arkadaşlarına sarılarak öptü. Yavuz'un Kartal'da babasının evinin bulunduğu binaya büyük bir Türk bayrağı asıldı. Ailenin yakınları, kısa bir süre önce üsteğmen olan ve dördüncü kez operasyon bölgesine giden Yavuz'un birkaç gün sonra dönmesini beklediklerini anlattı. Yavuz'un iki yıl önce evlendiği ve Bolu'ya yerleştiği eşi Şeyma Yavuz da İstanbul'a geldi. Çiftin oturduğu Bolu Askeri Lojmanları dün bayraklarla donatıldı. Öğretmen olan Şeyma Yavuz'un 1.5 ay önce eşinin komutanlarına "Ne olur Gökhan'ı Şırnak'a göndermeyin. İçime kötü şeyler doğuyor" dediği öğrenildi.
Iğdırlı er Erdem Yüce'nin evinden de dün Kürtçe ağıtlar yükseldi. 20 yaşındaki Yüce 75 gün sonra terhis olacaktı. Şehidin amcası; Iğdır'ın Tuzluca ilçesi belediye başkanı olan AKP'li İsmet Yüce "Ailemiz için bir şereftir " dedi. Yüce, bugün Tuzluca'da toprağa verilecek.
İki şehit daha toprağa verildi
Öte yandan Çorum'da askeri aracın kamyonla çarpışması sonucu şehit olan Jandarma Astsubay Fatih Demir dün Kahramanmaraş'ta, Hakkâri'nin Çukurca ilçesi Şorti Tepesi'ndeki gözetleme kulübesinde, yıldırım isabet etmesi sonucu şehit olan Ramazan Doğan da Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesinde toprağa verildi. Doğan'ın olaydan altı saat önce ailesini arayıp "Birkaç güne yanınızdayım" dediği öğrenildi. 20 yaşındaki Doğan beldede daha önce şehit olan bir askerin yanına gömüldü. (dha, aa, Radikal)