Şehitlere uğurlama

Malatya'da yere çakılan Casa tipi askeri uçakta şehit düşen 34 askerden dokuzu dün Ankara'da toprağa verildi.

ANKARA - Malatya'da yere çakılan Casa tipi askeri uçakta şehit düşen 34 askerden dokuzu dün Ankara'da toprağa verildi. Şehitler için Kocatepe Camii'nde düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başta olmak
üzere askeri ve sivil erkân tam kadro geldi. Şehit yakınlarının feryatlarına sahne olan törene, Casa firması da çelenk gönderdi.
Kara pilot yüzbaşı Murat Erdeveci, kara pilot yüzbaşı Yılmaz Tekül, kara pilot üstteğmen Levent Şahin, istihkâm kıdemli başçavuş Ümit Başaran, hava başçavuş Lütfü Ceylan, muhabere kıdemli üstçavuş Zeki Çınar, personel kıdemli üstçavuş Sudi Doruk, hava uçak bakım üstçavuş Zahit Çelik ve hava er Nedim Akyol'un cenazeleri, dün öğleden sonra Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nden (GATA) alınarak tören için Kocatepe Camii'ne geldi. Yoğun güvenlik önlemlerinin dikkat çektiği törene çoğunluğu asker olmak üzere yaklaşık beş bin kişi katıldı.
'Vatan sağ olsun'
Cumhurbaşkanı olduktan sonra ilk kez bir şehit cenazesine katılar Sezer ile Ecevit, şehit yakınlarına tek tek başsağlığı dilediler. Sezer ve Ecevit, başsağlığı diledikleri şehit yakınlarından, "Vatan sağ olsun" yanıtını aldılar. Kocatepe Camii'nin avlusu, tören boyunca şehit yakınlarının feryatlarıyla inledi. Çok sayıda şehit yakını, tabut başında fenalık geçirdi. Bayılan şehit yakınlarına ilk müdahaleyi, GATA'dan gelen sağlık ekipleri yaptı.
Şehitlerin cenaze namazını, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz kıldırdı. Cumhurbaşkanı Sezer ve Kıvrıkoğlu cenaze namazına katılmamayı tercih etti. Dokuz şehidin cenazesi, ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Cebeci Şehitliği'nde toprağa verildi.
Gözyaşları sel oldu
İzmir: Yüzbaşı Hakan Bizrenli Karşıyaka Ören'de, çavuş İsa Türkmen Kemalpaşa'da, er Haluk Demir ve Aydın Uçar Kadifekale Şehitliği'nde toprağa verildi.
İstanbul: Üsteğmen Mahir Turan ve er Mutlu Kaymakçı Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi.
Niğde: Başçavuş Nadir Türkmen Niğde Şehitliği'nde, uzman çavuş Ersin Bartan Orhaniye'de defnedildi.
Kayseri: Üstçavuş Mahmut Öner Kartal Şehitliği'nde defnedildi.
Zonguldak: Hava er Mehmet Ali Karabucak Sofular Köyü'nde.
Elazığ: Kıdemli üstçavuş Ebubekir Çakıcı Harput Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Balıkesir: Kıdemli çavuş Tuncay Urhan, Balıkesir Asri Mezarlığı'nda, hava astsubay çavuş Ferhat Öztürk Kayalar Köyü'nde, başçavuş Halil Helvacıoğlu Bigadiç'te defnedildi.
Amasya: Piyade er Halit Güney Merzifon Hava Şehitleri Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Polatlı: Şehit piyade kıdemli üstçavuş Turan Kalın'ın cenazesi, Çarşı Camii'ndeki tören sonrası, Polatlı Şehir Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Muğla: Astsubay Hasan Ersoy, Bağyaka Köyü'nde defnedildi.
Denizli: Hava er Atakan Caran, Kutlubey beldesinde defnedildi.
Afyon: Üstçavuş Saadettin Boy, Muratlar Köyü'nde toprağa verildi.
Konya: Hava er Şefik Ayaydın Beyşehir ilçesine bağlı Yeşildağ beldesinde toprağa verildi.
Osmaniye: Başçavuş Mikail Altıntaş asri mezarlıkta defnedildi.
Tokat: Üstçavuş Mehmet Özden Erenler Şehitlik Mezarlığı'nda törenle toprağa verildi.