'Şehitlerin hatırası önünde eğiliyoruz'

'Şehitlerin hatırası önünde eğiliyoruz'
'Şehitlerin hatırası önünde eğiliyoruz'

Elazığ’da, Halkların Demokratik Kongresi’nin düzenlediği, ‘Çözüm için müzakere, barış için eşitlik’ toplantısının açılışında konuşan BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise, “Bu sürecin selametle sürmesi için; ‘Sakın ola hükümeti eleştirmeyin, hükümetin canını sıkmayın, Erdoğan’ın duymak istemediklerini söylemeyin’ Böyle barış sağlanamayacağı için bana sorarsanız tehlikeye de girmez. Biz bu sürecin Meclis tarafından denetlenmesini, Erdoğan hükümetinin keyfine bırakılmamasını istiyoruz. O nedenle Meclis’in devreye girmesi ve CHP ’nin kurucu bir rol oynaması gerekiyor. Genel bir af olmadan ve Sayın Öcalan’ın özgürlük koşulları sağlanmadan barışın sürekliliği güvence altına alınmış olmayacaktır” dedi.
Türk şehitlerin hatırası karşısında eğildiklerini söyleyen Kürkçü, şöyle konuştu:
“Bugün Türkiye ’de 20 yaşını dolduran bütün erkeklerin askere gitme mecburiyeti var. Bu mecburiyet altında insanlar savaşa girdi. Öldüler, öldürüldüler, hayatlarını kaybettiler. Onlar da Kürt halkının evlatları gibi ölmeyi ve öldürmeyi hak etmiyorlardı. Kendilerinin belirlemediği, kendilerinin talep etmediği, kendilerinin karar vermediği savaşta hayatlarını kaybettiler. Bizler onların da hatırası karşısında eğiliyoruz. Onları hiçbir zaman bu çatışmanın düşman kampı olarak görmüyoruz.”
İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ise “Demokratik, özgürlükçü bir anayasa geliştirilmezse tekrardan başa dönebiliriz ve daha kötü şeyler yaşanabilir” diye konuştu.