Şehitlerin isimleri okullara verilecek

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Hakkari'de şehit olan 12 askerin isminin okullarda yaşayacağını söyledi.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Hakkari’deki saldırı sonucunda şehit olan 12 askerin isimlerinin okullarda yaşatılacağını belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu konuda neler yapılabileceğini değerlendirdiklerini kaydeden Çelik, şunları kaydetti:

"12 vatan evladını şehit verdik. Bu şehitlerimizin aziz hatırasını ebedileştirmek için, bütün yavrularımızın, eğitim camiasının gönlünde yaşamaya devam etmesi için isimlerini okullarımıza vermeye karar verdik. Adıyaman’da 31 Ekim 2007’de, 153 adet okulun toplu açılışını, AB Türkiye Büyükelçisi Marc Pierrini ile birlikte yapacağız. Temel Eğitime Destek Projesi kapsamında bu okulların finansmanının çoğunluğu AB tarafından temin edildi. Bu 153 okuldan 12’sine son saldırıda şehit olan Mehmetçiklerimizin isimlerini vereceğiz. Adıyaman’da şehidimiz var, buradaki okula onun ismini vereceğiz, aynı şekilde Bursalı, Antalyalı, Karslı şehitlerimiz var. Bu illerde yapılmış okullara onların isimlerini vereceğiz. Diğer şehitlerimizin de isimlerini diğer vilayetlerdeki bitirdiğimiz okullara vereceğiz. Aynı ilde olması şart değil. Bedenlerini bu kurşunlara siper eden güvenlik güçlerimize de Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu anlamda bir vefa borcu olarak, bu isimleri okullara vereceğiz."

Hakim güçleri suçladı

Türkiye’de ne zaman işler iyi gitse, birilerinin bundan hoşlanmadığını söyleyen Çelik, "Ne yazık ki hakim güçlerin bize uyguladığı politika, kurudukça sulanan, uzadıkça budanan bir politikadır. Son PKK saldırısında, ben şahsen böyle bir amaç sezinliyorum. Türkiye’nin siyasi, ekonomik olarak iyi yolda olması birilerinin hoşuna gitmiyor. Dolayısıyla tekrar saldırılar başladı. Türkiye’nin birliğini, bütünlüğünü bozmaya yönelik saldırılar başladı" dedi.

Okulların güvenlik sorunu yok

Çelik, okulların güvenlik sorunu olup olmadığının sorulması üzerine de şunları söyledi: "Şu ana kadar okullarımızda eğitim-öğretimi etkileyecek düzeyde bir güvenlik sıkıntısı söz konusu değil. Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir sıkıntımız yok. Ama tabii oralarda bu çatışmalar olunca, askerimiz, vatandaşlarımız şehit olunca ister istemez vatandaşta da öğrencide de öğretmende de ufak da olsa bir tedirginlik oluyor. Ama ben özellikle eğitim camiasına, okul yöneticilerimize, öğrencilerimize buradan seslenmek istiyorum: Terör örgütünün amaçlarından birisi de moralimizi bozmaktır, Türkiye’de bir panik havası oluşturmaktır. Asla paniğe kapılmayalım. Eğitim-öğretimimizi hiç aksatmadan sürdürelim." (Radikal)