Şehitlikte 'açılım' çatışması

Şehitlikte 'açılım' çatışması
Şehitlikte 'açılım' çatışması

Şehit ailelerinin hükümetin Kürt açılımını protesto eden açıklaması bittiğinde bir grup genç, gösteri yaptı. İki grup arasında gerginlik yaşandı. FOTOĞRAF: M. AKİF ERDEM FOTOĞRAF: BURAK AKBULUT / DHA

İSTANBUL - Edirnekapı Şehitliği’nde bir araya gelen şehit aileleri, hükümetin Kürt açılımını protesto etti. Ardından da ‘Barış ve Kardeşlik İçin Gençlik Birliği’ üyeleri şehitlikte Kürt sorununa çözüm için basın açıklaması yaptı. 
İstanbul Şehit Ailelerinin Dayanışma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (ŞADDER) üyeleri, saat 12.00’de Edirnekapı Şehitliği’nde basın açıklaması yaptı. ŞADDER Genel Başkanı Şencan Bayramoğlu, “Şehit anneleri vatana ihanet etmiş eli kanlı teröristlerin aileleriyle aynı kefeye konmaya ve bizim acımız onların durumu ile eşitmiş gibi gösterilmeye çalışılıyor” dedi.
Bu açıklama bitince saat 12.30’da kendilerine Barış ve Kardeşlik İçin Gençlik Birliği adını veren grup, Kürt sorununun çözümü için basın açıklaması yaptı. “Ölüm değil Kürt sorununa çözüm istiyoruz” yazılı pankart açan grup üyelerinin basın açıklaması sırasında kefene sarılan iki kişi de ölümleri protesto etmek için yerde yattı. Bu sırada, bazı şehit yakınları da basın açıklamasını yapan gruba tepki gösterdi. (dha)