Şehre saklanan bombalar ortaya çıkabilir

Şehre saklanan bombalar ortaya çıkabilir
Şehre saklanan bombalar ortaya çıkabilir

Fotoğraf: MEHMET ALİ DERDİYOK/AA

İstanbul Valiliği'nin duvarına ses bombası bırakıldı. Tüm iller kısa süre önce uyarılmış: "AKP, basın ve polis PKK'nın hedefinde."
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL- İstanbul Valiliği’nin dün dış duvarına koli bandına sarılı ‘parça ve basınç etkili, el yapımı, zaman ayarlı bomba’ konulması güvenlik tedbirlerini yeniden gündeme getirdi. Saldırı girişiminin İstanbul Valiliği’ne yapılması ve bu kadar sıkı korunan bir yere bombanın bırakılmasının bir mesaj niteliği taşıdığını belirten uzmanlar, burada güvenlik zafiyetinin de açıkça ortaya çıktığına dikkat çekti.
İstanbul Valiliği’nin bahçe duvarının yanına bırakılan şüpheli paketin içinden bomba çıktı. Valiliğin Eminönü Ankara Caddesi üzerinde bulunan binasının bahçe duvarının dış tarafına koyulan paketi fark eden polis ekipleri, bomba ihtimaline karşı olay yerini emniyet şeridiyle kapattı. Özel kıyafetini giyen bomba uzmanı, şüpheli paketi fünye ile patlattı. Uzman ekip tarafından kontrollü olarak patlatılan paketten bomba çıktı. Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi: “İstanbul Valilik binası duvar dibine koli bandına sarılı ‘parça ve basınç etkili, el yapımı, zaman ayarlı’ bomba bırakılmış, uzman ekiplerce usulüne uygun müdahale edilmiş ve bomba saat 06.00 itibariyle etkisiz hale getirilmiş olup olayla ilgili tahkikata başlanılmıştır.”
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, patlayıcının ses bombası olduğunu söyledi. Bir süre sonra habercilerin valilikten gelen açıklamayı hatırlatıp, “Bombanın parça tesirli olduğu açıklandı” bilgisini vermesinin ardından Çapkın, “Gelen bilgi neyse doğrudur. Bildiğimiz hafif bir patlayıcı” diye konuştu. 

Çapkın: Mesajla ilgisi yok
Geçten hafta Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı içinde patlayan bombayla bir benzerlik olduğunu ifade eden Çapkın, “Bir merkezden mesaj mı veriliyor” sorusuna da “Bir mesajla ilgisi yok. Zaman zaman karşılaştığımız şeyler” yanıtını verdi.
Bu arada polis teşkilatının 165. Kuruluş Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Taksim Meydanı’nda düzenleneceği duyurulan resmi geçit töreni hava şartlarının olumsuzluğu nedeniyle iptal edildi. İptal açıklamasını Emniyet Müdürü Çapkın yaptı. Çapkın ve polis heyeti Taksim Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıp, saygı duruşunda bulundu. 

Mutlu: Kısa sürede alırız
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da zaman ayarlı bir ses bombası olduğunu açıkladı. Mutlu, “Kayıtlar üzerinden bu işin failini kısa sürede alırız” dedi. Terör örgütlerinin fırsat bulabildikleri anda bu tip faaliyetler içinde bulunabileceklerini söyleyen Mutlu, “Bunlar etkili şeyler değil, sıradan basit türden patlayıcılar. Yapılmak istenen varlıklarını bu şekilde duyurabilmek. Bunların hepsini tek tek alıyoruz. Bunların hepsini alırız” diye konuştu.
Polisin dün İstanbul’un çeşitli semtlerde düzenlediği operasyonlarda 17 kişi gözaltına alındı. 

Hedefteki medya
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kısa bir süre önce 81 ilin emniyet teşkilatını uyardığı öğrenildi. Emniyet Genel Müdürlüğü, bahar aylarının gelmesiyle birlikte PKK ’nın 21 Mart tarihinden itibaren şehir merkezlerinde eşzamanlı eylem hazırlığında olduğu yönünde bilgiyi ‘ivedi’ ibareli ‘gizli’ yazıyla 81 ilin emniyet müdürlüklerine göndererek güvenlik tedbirlerinin üst seviyeye çıkarılmasını istedi. Yazıda, örgütün eylemler için mensuplarını küçük gruplar halinde şehirlere göndereceği ve PKK’nın öncelikli hedefinin AKP il ve ilçe merkezleri başta olmak üzere, Zaman, Samanyolu TV, Sabah, Star gibi gazeteler, bazı köşe yazarları ve polisin olduğu yer alıyor.
Olası saldırılara karşı personelin güvenlik önlemlerinin arttırılması ve teyakkuz halinde olunmasının istendiği yazıda, şu bilgilere yer verildi: “Bu kapsamda öncelikli olarak istihbarata ağırlık verilecek. Mevcut tedbirler de yeniden gözden geçirilecek. Ve personel arasında yeniden görevlendirmeler yapılacak. Toplu bulunan noktalarda toplu güvenlik tedbirleri alınacak. Personelinin geçiş yaptığı tüm güzergâhlara da dikkat edilecek. Güvenlik tedbirleri alınmadan hareket edilmeyecek.”
Bilgilendirme yazısında ayrıca bomba şüphesi uyandıran paketler konusunda personelin duyarlılığının arttırılması için gerekli görevlendirmelerin bir an önce yapılması istendi.