@ismailsaymaz

Şehriban devletten 2.5 milyon TL istiyor!

Şehriban devletten 2.5 milyon TL istiyor!
Şehriban devletten 2.5 milyon TL istiyor!
Gaziantep'teki Kobani gösterileri sırasında, bir arkadaşının evine giderken kurşunla vurulup felç kalan sağır ve dilsiz genç Şehriban Sertkal'in ailesi, devlet aleyhine 2,5 milyon liralık tazminat davası açtı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL –  Kobani eylemleri sırasında açılan ateş sonucu yaralanarak felç olan sağır ve dilsiz Şehriban Sertkal vurulduğu olayın tek sanığı oldu. Yaralanan başka kadın olmaması nedeniyle sanık sandalyesine oturan Şehriban’ın ailesi devlete 2.5 milyon liralık tazminat davası açtı

Sertkal’ın avukatı Adnan Erol’un İçişleri Bakanlığı aleyhine açtığı davanın dilekçesinde, Şehriban Sertkal’ın gösterilere katılmadığı, okuldan mezun olduğunda bir iş hayatına girmesi beklenirken, şimdi yatalak halde olduğu belirtildi. Dilekçede, “Bu talihsiz olay neticesinde yatalak kaldığından hayatı boyunca evde ve tekerlekli sandalyeye mahkum yaşamak zorunda kalmış ve üçüncü bir şahsın yardımı olmadan hayatını idame ettiremeyecek noktaya gelmiştir” denildi. Sertkal’ın vurulmasından sonra ailesinin tedavi için şehirlerinden ayrılarak, kendilerini çocuklarına adadığı vurgulandı. Polisin gösteriler sırasında görevlerini yerine getirmediği ve taraflı davrandığı öne sürülerek, şöyle devam edildi:

“Olaylar sırasında emniyet güçlerinin görevlerini tam yapmadığı, geç müdahale ettikleri, karşıt görüşlü grupların karşılaşmasına ve karşılıklı şiddet eylemlerine başvurmalarına yerinde ve etkili müdahalelerde bulunmadıkları, bazı emniyet birimlerinin karşıt görüşlü taraftan birilerini desteklediği, milliyetçi grupların elinde tabanca, pompalı tüfek, sopa ve bıçak gibi silahların olduğunu görmesine rağmen müdahale etmedikleri, buna karşın diğer gruba çok sert ve orantısız şekilde müdahale ettiği, karmaşayı ve şiddeti önlemek yerine yer yer körüklediği anlaşılmaktadır. Emniyet taraf tutmak yerine etkili, adil ve orantılı güç kullanarak kamu düzenini tesis etmek ile görevliyken söz konusu olaylarda bazı yerlerde hiç müdahale etmeyerek, bazı yerlerde aşırı ve orantısız güç kullanarak, ölüm ve yaralamalara sebep olmuştur.”

Dilekçede, kamu görevlilerinin hizmet kusuru nedeniyle Sertkal’ın işine giderken silahla vurulduğu ve felç kaldığı belirtildi. Bu nedenle 2,5 milyon TL maddi ve manevi tazminat talep edildi. 

OLAYIN GEÇMİŞİ

Sağır ve dilsiz Şehriban Sertkal, 9 Ekim 2014’te işe giderken, Şahinbey’deki Kobani eylemi yapan grup ile onlara silah ve bıçaklarla saldıran grubun arasında kaldı. Sertkal bu sırada açılan ateş sonucu çıkan saçmalarla omzundan, bacağından ve kalçasından vuruldu, felç oldu. Doğuştan sağır ve dilsiz olan Sertkal, Ali Süzer Özel Eğitim Meslek Lisesi/Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı’nda onuncu sınıf öğrencisiydi. Yatalak kaldıktan sonra okuluna devam edemedi.

Bu arada polisler, Sertkal hakkında gösterilere katıldığı gerekçesiyle bir fezleke hazırladı. Dosyanın tek şüphelisi olan Sertkal için gösterilen delil, bir fotoğrafta yer alan kadın gösterici olmuştu. Oysa Sertkaya fotoğrafta olduğu üzere örgülü saçlı değil, düz küt saçlıydı. Polis, fotoğraflardaki kadın göstericinin çatışma bölgesinden uzaklaştırıldığını ve o gün hastanelere Sertkal dışında kimsenin başvurmadığını belirterek, şöyle dedi: “Yürüyüşünden, kıyafetlerinden ve uzun saçlarından dolayı bayan olduğu açıkça belli olan şahsın yanında diğer bulanan şahıslar tarafından çatışma bölgesinden uzaklaştırıldığı, muhtemelen tedavisinin yapılması amacıyla sağlık merkezine götürüldüğü, olay günü yaralanarak tedavisinin yapılması amacıyla resmi-özel sağlık kuruluşlarına Sertkal isimli bayan dışında başka bayan şahıs bulunmadığından Sertkal’ın PKK terör örgütüne müzahir kitle ile birlikte gösterilere iştirak ettiği ve olay neticesinde yaralandığı anlaşılmıştır.”

DAVA YARIN GÖRÜLECEK

Sertkal hakkında, “terör örgütüne üye olma, tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma ve el değiştirme, örgüt propagandası, kanuna aykırı gösteriye silahla katılıp uyarılara rağmen dağılmaya, memura direnme” iddiasıyla Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nün şikayetçileri arasında olduğu bu davanın ilk duruşması yarın görülecek.