Şehrin ortasında boru hattı faciası

Toptancılar Sitesi'nin altından geçen Tüpraş boru hattında art arda meydana gelen patlamalar faciaya neden oldu.
Haber: ARİF ARSLAN / Arşivi

BATMAN - Toptancılar Sitesi'nin altından geçen Tüpraş boru hattında art arda meydana gelen patlamalar faciaya neden oldu. NATO deposuna uçak yakıtı taşıyan boru hattında meydana gelen ve gaz sızıntısından kaynaklandığı açıklanan patlamalarda iki kişi yaşamını yitirirken 20 kişi de yaralandı. Patlamalarda beş işyeri tamamen yandı, 45 işyeri de büyük hasar gördü ve kullanılmaz hale geldi.
Yaralıların çoğu çocuk
Şirinevler Mahallesi'ndeki 154 işyeri kapasiteli Toptancılar Sitesi'nde dün saat 18.00 sıralarında art arda iki patlama meydana geldi. Patlamalar sırasında bodrum katlardan sızan uçak yakıtını bidonlara doldurmak isteyen iki kişi yaşamını yitirirken, çoğu çocuk 20 kişi yaralandı. Batman Valiliği'nden yapılan açıklamada ölen iki kişinin 25 yaşındaki Süleyman Elboğa ve 12 yaşındaki Vedat Elboğa olduğu bildirildi. Patlamalarda yaralananlar, Devlet Hastanesi, Özel Nazar Tıp Merkezi ve Diyarbakır Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
Tüpraş'a başvuru
Batman Valisi Efkan Ala, Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan ve Tüpraş Rafineri Müdürü Yusuf Yakut'un da nezaret ettiği yangın söndürme çalışmalarına katılan itfaiye erlerinden 10'u duman zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı Sızıntının bir süredir devam ettiğini belirten site esnafı ise, belediye ve Tüpraş'a daha önce başvurmalarına karşın soruna hiçbir çözüm bulunmadığını söylediler.