Sehven davasında polise beraat

Sehven davasında polise beraat
Sehven davasında polise beraat
Teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin telefonuna sehven telefon numarası yüklenmesi davasında yargılanan sanık polis memuru Hanefi Öpaydın beraat etti.

 

İSTANBUL - Ergenekon davasında 16.5 yıl hapis cezasına çarptırılan Teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin cep telefonuna İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde 'sehven' yükleme yapıldığı iddiasına ilişkin yargılanan polis memuru Hanefi Öpaydın beraat etti.
Dava İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Davaya sanık Öpaydın katılmazken, müşteki Mehmet Ali Çelebi hazır bulundu.

ÇELEBİ: DİJİTAL KOMPLOLAR

Duruşmada sözleri sorulan Çelebi, "Kamuoyunda bilinen çeşitli davalarda Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik yürütülen dijital komploların açığa çıkacağı bir duruşmadayız. Suç sabittir. Sanığın cezalandırılmasını istiyorum" dedi.

SERKAN GÜNEL: BU BİR EKİP İŞİ

Çelebi'nin avukatı Serkan Günel ise, yargılamanın genişletilmesi talebinin mahkemece reddedildiğini, bu nedenle de maddi gerçeğin ortaya çıkmasının engellendiğini belirtti. Avukat Günel, "Biz sanığın mahkumiyeti halinde dahi maddi gerçeğin ortaya çıkmayacağı kanaatindeyiz. Zira burada yargılanan sanık, bu olayı tek başına gerçekleştirecek güçte değildir. Bu iş ekip işidir." diye konuştu. Sanık Öpaydın'ın avukatı Ali Çelik ise müvekkillinin beraatini talep etti.

"SUÇUN UNSURLARI OLUŞMADI"

Sanık ve müştekinin sözlerinin ardından hakim kararını açıkladı. Hakim, sanığın üzerine atılı 'görevi kötüye kullanma' suçunun unsurlarının oluşmadığını belirterek beraat kararı verdi.

2 YIL HAPSİ İSTENMİŞTI

Mehmet Ali Çelebi'nin gözaltına alındığı zaman telefonuna 'sehven' yükleme yapıldığı iddiaları üzerine avukatı 26 Ocak 2011'de Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. İki seneden fazla süren soruşturma sonunda Savcı Seyfettin Atıcı tarafından hazırlanan iddianamede, başka suçtan gözaltına alınan Mahmut Oğuz Kazancı'ya ait sim kartındaki 139 adet telefon numarasının Çelebi'nin telefon hafızasındaki sehven kopyalama ve fiziki ortamdaki dökmelerinin içerisine 20.09.2008 tarihinde eklendiği belirtildi. İddianamede bu eklemeyle Mehmet Ali Çelebi'nin mağduriyetine sebebiyet verdiği kaydedildi. İddianamede şüpheli polis memuru Hanifi Öpaydın'ın görevi ihmal suçunu işlediği kaydedildi. Öpaydın, 2 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılması istendi. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/116336911633695

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BİR ŞEY ANLAYAN OLDU MU - HARAYDIN

  Şimdi birisi bu telefona yükleme yapmış mı yapmamış mı bir şey anlayan oldu mu, dedi o dedi bu dedi, o iddia etti bu iddia etti,bunlar mahkeme öncesi laflar, mahkeme sonucu herkesin anlaması gerekmez mi, bu telefona yükleme yapılmış ancak suçlananın yaptığına dair delil yok, yükleme yapılmamış dolayısıyla suçlananın işlediği iddia edilen suç ortada yok diye bir sonuç var mı bu cümlelerin içinde anlayan var mı?

  En kısa espri: Türkiye bir hukuk devletidir! - brandywine06

  Artık kahkaha mı atarsınız, acı acı mı gülersiniz size kalmış. Adamın cep telefonuna suçlayıcı belge yüklemiş,cep telefonuna bu belge yüklenen kişi ceza almış ama o suçlayıcı belgeyi yükleyen şahıs ceza almadığı gibi onunla birlikte bu işi yapanların ortaya çıkarılması için muhakemenin genişletilmesine de mahkeme izin vermemiş! Bu adalet mi? Bu hukuk devleti mi? Bu yargı mı?

  işin kolayı - genco940

  Sahte delili sehven de yok say, sonucu darbe suçlamasını kabul et. Ne iş hukuk buysa, boyadığım beyaz da zenci.

  ... - diğer yaşam formu

  cemaat bizden ne istedi ki vermedik.

  Sehven hapis - etufan

  Genç teğmen şu anda sehven hapis yatıyor ve bunu da Türkiye'nin bağımsız olduğu iddia edilen mahkemesi yapıyor. Anayasa değişikliğinden sonra sözüm ona demokratik yollarla atanan Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun atadığı hakim ve savcılardan her gün yeni bir inci izliyoruz. Avrupa'ya böyle böyle demokrasi ihraç edeceğimizden korkuyoruz.