SEKA, belediyede

Unakıtan, SEKA'nın İzmit Büyükşehir Belediyesi'ne devredileceğini açıkladı. İşçiler: SEKA arazisi AKP'li belediyeye peşkeş çekiliyor. Buradan ölümüz çıkar.

ANKARA/İZMİT - Hükümet, kapatılması geçici olarak durdurulan SEKA İzmit İşletmesi'ni, 'Hyde Park' benzeri bir yeşil alan olarak kullanılması şartıyla 'bedelsiz' olarak İzmit Büyükşehir Belediyesi'ne devretti. 15 gündür fabrikayı terk etmeyen işçiler ve aileleri ise karara sert tepki göstererek "SEKA arazisi AKP'li belediyeye peşkeş çekiliyor. Fabrikadan ancak ölümüz çıkar" dedi.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan dün, kapatılması kararının yürürlüğü Ankara 9. İdare Mahkemesi'nce geçici olarak durdurulan SEKA İzmit İşletmesi'yle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Unakıtan, teknolojik ömrünü tamamladığını belirttiği SEKA'nın, 1998'de 3 milyon 987 bin YTL, 1999'da 14 milyon 764 bin YTL, 2000'de 26 milyon 29 bin YTL, 2001'de 28 milyon 170 bin YTL, 2002'de 33 milyon 124 bin YTL, 2003'te 48 milyon 484 bin YTL ve geçen yıl da 31 milyon 225 bin YTL zarar ettiğini açıkladı.
'Peşkeşse halka peşkeş'
Unakıtan, fabrika arazisinin peşkeş çekileceğine yönelik haberlere ise "Eğer peşkeşse, burası İzmit halkına peşkeş çekiliyor. Biz burayı kimseye satmıyoruz. Yeşil alan, bilim ve kültür projelerini belediyeyle birlikte hayata geçirmek istiyoruz" dedi. Arazi ve gayrimenkullerin kamu yararına kullanılmak ve rant elde edilmemek şartıyla belediyeye devredileceğini vurgulayan Unakıtan, işçilerin mağdur edilmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. İşçilere "Tahriklere kapılmayın" diye seslenen Unakıtan, iş akitleri feshedilenlerin yaklaşık 18 trilyon lira tutarındaki kıdem tazminatlarının ödeneceğini belirtti.
'Ölümüz çıkar'
SEKA'nın 'bedelsiz' olarak belediyeye devredilmesi kararı, 15 gündür fabrikayı terk etmeyen işçiler ve aileleri arasında büyük tepkiye yol açtı. Selüloz-İş Sendikası'nın işyeri temsilcisi Şahin Avcı, "Zaten belediye burayı istiyordu, onu gerçekleştirmiş oldular. İşçiler için iyi olmadı. Ama biz burada kalmaya devam edeceğiz. Vatanımız, canımız SEKA'dan ya ölümüz çıkar ya ölümüz çıkar" diye konuştu. Avcı, Unakıtan'ın ortaya koyduğu rakamların da gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun da yalan söylediğini iddia eden Avcı, "Daha önce fabrikayı istemediğini, kendisine verilmek istendiğini açıklayan başkanın Özelleştirme İdaresi'ne gönderdiği yazıyı basına dağıttık. Kendisi talip olmuş. Hükümet kendi yandaşlarına fabrikamızı, değerli arazisini peşkeş çekti. Bu karar ya iptal edilecek ya da buraya 734 tabut gelecek. Bu hükümet de o tabutların altında kalacak" dedi.
'Hyde Park olacak'
Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanı Ömer Polat ise, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir buçuk ay önceki ziyareti sırasında fabrikanın kendilerine devredileceğini söylediğini aktardı ve şu bilgileri verdi:
"Önceki belediyeler döneminde buranın ne olacağı çok tartışılmıştı. Konut alanı olarak parsellenmesi ya da otel yapılması gündeme gelmişti. Ancak Başbakan bize fabrikanın da içinde olduğu alanın halkın direkt kullanabileceği bir şekilde kullanılmasını istedi. Bunun için de Londra'daki Hyde Park'ı örnek verdi. Bizim de amacımız burayı Hyde Park görünümünde bir park ve dinlenme alanı haline getirmek."
(Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7366217366210

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.