SEKA'da iş tatlıya bağlandı

SEKA İzmit Fabrikası'nda 50 gün süren direniş, iktidarın son önerisiyle bitti. Hükümet, 4.5 milyar dolarla Türkiye'nin en borçlu belediyesi olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne, 'Devlete yük oluyor' dediği fabrikanın işletme hakkını devretmeyi önerdi.
Çalışanların yüzde 85'inin kabul ettiği uzlaşmaya göre fabrikanın çalışmaya devam edip etmeyeceğine belediye ve işçiler karar verecek. 706 işçinin 600'ü belediyede istihdam edilecek; işçiler diğer belediye çalışanlarından daha fazla ücret alamayacak.

ANKARA - SEKA İzmit İşletmesi'nin kapatılmasına karşı fabrikadan çıkmayarak direnen işçiler, hükümetin 'işletme hakkının belediyeye devri' önerisini kabul etti. Fabrikanın işletilip işletilmeyeceğine tesisin devredildiği Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve işçiler karar verecek. 706 işçinin 600'ü belediyede istihdam edilecek. SEKA işçilerinin belediyeye maliyeti aylık 1.5 milyon YTL olacak. Kocaeli, 4.5 milyar dolarla Türkiye'nin en borçlu belediyelerinden biri.
Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararıyla SEKA İzmit İşletmesi'nin kapatılması kararı alan hükümet, işçilerin 50 günlük direnişi karşısında geri adım attı. Hafta başından bu yana Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hükümet tarafından 'arabulucu' olarak görevlendirilmiş, Türk-İş'le yeni bir görüşme süreci başlatılmıştı. Önceki gece Yıldırım ile Türk-İş yeniden bir araya gelerek, fabrikada çalışan işçilerle ilgili bir öneri getirdi.
Hükümetin önerisi SEKA İzmit İşletmesi'nin arazisi, tesisleri, makineleri, işletme hakkı ve çalışanlarıyla birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesini öngörüyordu. Öneri dün sabah saatlerinde fabrikadaki işçilerin oyuna sunuldu. İşçilerin yüzde 85'i kabul oyu verdi. Oy kullanan 585 işçiden 510'u 'evet' derken 61 işçi 'hayır' dedi. 14 işçi boş oy kullandı.
Bunun üzerine Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, Selüloz-İş Başkanı Ergin Alçan ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu dün protokol imzaladı.
'Çalışacak hükmü yok'
İmza töreninde konuşan Bakan Yıldırım, çözümün mimarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu vurgularken, işçilere çözüm konusunda 'sağduyu' göstermeleri nedeniyle teşekkür etti. Yıldırım, işçilerin kıdem ve ihbar tazminatlarının ödendiğini anımsatarak, işçilerin belediyeye yeni iş akdiyle geçeceklerini açıkladı.
Fabrikanın üretime devam edip etmeyeceğine ilişkin olarak ise Bakan Yıldırım, şunları söyledi:
"Üretime devam edip etmeyeceği konusu belediye ile işçilerin birlikte değerlendireceği bir konudur. Protokolde işletmenin çalışacağına dair bir hüküm yok."
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ise belediye olarak ağır bir yükün altına girdiklerini belirtirken, "Bir nikâh yaptık. Başlık parası biraz ağır oldu. Ama razıyız" diye konuştu.
Karaosmanoğlu, "SEKA'yı üretim yapmak üzere mi, yoksa kapatmak üzere mi devraldınız?" sorusu üzerine, "SEKA çalışanlarıyla birlikte kararımızı önümüzdeki günlerde vereceğiz" dedi.
En az 1000 YTL maaş
Türk-İş Başkanı Kılıç da işçilerin mesleki yapılanmaya uygun ücret skalasıyla ücretlendirileceklerini söyledi. Kılıç, "Devir çalışanlar, işçi hareketi ve toplumsal barış adına olumlu bir gelişmedir" dedi.
İşçilerin ücretleri belediyede çalışan diğer işçilere göre belirlenecek. SEKA işçilerinin ücreti en düşük ücret alan belediye işçisinden az, en yüksek ücret alan belediye işçisinden ise çok olmayacak. Belediye Başkanı, kendi bünyelerinde 1 milyar liradan (1000 YTL) az ücret alan işçi olmadığını söyledi.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türkiye'deki en borçlu belediyeleri arasında. Karaosmanoğlu da belediyenin 4.5 milyar dolar borcu olduğuna dikkat çekerek, SEKA'nın 706 işçisinin bir kısmının emekli olduğunu, 600 civarında işçinin belediyeye geçeceğini, bu işçilerin aylık maliyetinin de 1.5 milyon YTL (1.5 trilyon lira) olacağını kaydetti. Karaosmanoğlu, maliyeti karşılayabileceklerini söyledi.
Yıldırım ise toplantının ardından, fabrikanın üretime devam edip etmeyeceğine ilişkin ısrarlı sorular üzerine, ilk günden böyle bir şey söylenemeyeceğini ifade etti. Belediyenin borçlarının hatırlatılması üzerine Yıldırım, "Efektif yönetimle üstünden gelinecek" dedi. Yıldırım, SEKA'yla ilgili sert açıklamalar yapan hükümetin neden böyle bir karar aldığı, bunun geri adım sayılıp sayılmayacağına yönelik sorulara, "Başından beri barışçıl çözüm öngörüyorduk" dedi.
Özür dilediler
Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, protokolun imzalanmasının ardından Kocaeli'ne dönüşünde SEKA işçileri tarafından coşkuyla karşılandı. Eylemler sırasında Karaosmanoğlu'na yönelik suçlayıcı sloganlar atan işçiler, anlaşmadan sonra 'İşte başkan işte delikanlı', 'SEKA'lı seninle gurur duyuyor' ve 'Yanıldık, affet bizi başkanım' yazılı pankartlar açtı.


    http://www.radikal.com.tr/7405297405290

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.