'SEKA'da zarar büyük'

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) yetkililerine göre Türkiye'nin ilk kâğıt fabrikası olan SEKA İzmit İşletmesi'nin kapatılma kararının ardında özelleştirilmeyen kuruluşun zararlarının çok büyük rakamlara ulaşması var.

İSTANBUL - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) yetkililerine göre Türkiye'nin ilk kâğıt fabrikası olan SEKA İzmit İşletmesi'nin kapatılma kararının ardında özelleştirilmeyen kuruluşun zararlarının çok büyük rakamlara ulaşması var. ÖİB Başkan Yardımcısı ve SEKA Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Destan, SEKA İzmit İşletmesi'nin zararlarının 2000'te 26, 2001'de 28.2, 2002'de 33.1, 2003'de ise 48.5 milyon YTL olduğunu söyledi. SEKA'nın 2003'teki toplam satışları 113.3, zararı ise 161 milyon YTL.
Kurumun 2004'ün ilk yarısındaki toplam zararı 36.1 milyon YTL olarak açıklanırken, İzmit SEKA'nın bu dönemdeki zararı 15 milyon YTL'yi buldu. Destan, 1935-1940 yılından kalma makinelerle çalışan tesisin modern bir işletme haline gelmesi için 20 milyon dolarlık yatırım gerektiğini, buna arıtma tesisinin dahil olmadığını söyledi.
Ancak İzmit SEKA'nın modern bir işletme haline gelmesi mutlaka kârlı olacağı anlamına gelmiyor. Nedenlerinden birisi yüksek işçilik maliyeti. Destan'ın verdiği bilgiye göre; İzmit SEKA işçilerinin ortalama aylık giydirilmiş maliyeti brüt 3 bin YTL. İşçinin eline ise ortalama 1900 YTL civarında bir para geçiyor.
Sirmen kapansın demişti
Destan, zamanın İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen'in 2 Eylül 1998'de Özelleştirme Yüksek Kurulu'na (ÖYK) başvurarak modern şehircilik kurallarına uymayan ve kirlilik yaratan İzmit SEKA Tesisi'nin kapatılmasını istediğini belirterek şöyle konuştu: "Sirmen, yazısında tesisin arazisinin Büyükşehir Belediyesi'ne devrini istiyordu. Arazinin yüzde 30'u yeşil alan, yüzde 70'i ise konut ve iş merkezi alanı olarak kullanılacaktı. Dönemin başbakanı Mesut Yılmaz başkanlığında toplanan ÖYK, 14 Eylül 1998'de tesisin kapatılmasına karar verdi. Ancak direniş
olunca 1.5 ay sonra kapatma iptal edildi.
SEKA, 1997'den bu yana Özelleştirme Fonu'ndan yaklaşık 375 milyon dolar kaynak çekti. Bunun yüzde 40'ı İzmit SEKA'ya gitti. ÖYK zararın katlanılamaz boyuta gelmesi nedeniyle 8 Kasım 2004'te üçüncü bir karar alarak tesisin kapatılmasını ve arazinin Büyükşehir Belediyesi'ne devrini kararlaştırdı. Ancak kararda tesis arazisinin belediyeye ancak halka açık yeşil alan, rekreasyon alanı amaçlı devredileceği hükmü var. Biz de bu devri yaparken söz konusu şerhi tapuya düşeceğiz. Araziyi devralan belediye hiçbir zaman bunu satamayacak ve amaç dışı kullanamayacak. Bu da arazinin peşkeş çekileceği iddialarının boş olduğunu gösteriyor. Zaten tesisler çevreyi müthiş şekilde kirletiyor. Bu kadar zarar eden bir tesis için de arıtma tesisinin anlamı yok."
Bundan sonra ne olacak?
Kapatılma kararından sonra, önceki aylarda alınmış selülozu değerlendirmek ve taahhütlerini yerine getirmek için yılbaşına kadar çalışan tesis 1934 yılında kurulduğu için arıtma yatırımları konusunda bazı kazanılmış haklara sahip. Sahip değiştirmedikçe ve üretime ara verdiğini açıklayıp yeniden üretime başlamak için izin başvurusunda bulunmadıkça ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) raporu alması şart değil. Ancak Çevre Bakanlığı'nın tesisin kirlilik yarattığını tespiti durumunda önce para cezası sonra da kapatma söz konusu.
Tesisi satışa çıkarmak anlamsız. Çünkü arazi olarak çok değerli. Özelleştirmeden tesisi alanın bir süre sonra kapatıp arazisini başka bir amaç için kullanması büyük olasılık. İhalede mülkiyetin kullanımını kısıtlayıcı düzenlemeler ise satışı olanaksız kılacak.


    http://www.radikal.com.tr/7360807360800

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.