SEKA'nın kapatılma kararı durduruldu

Ankara 9. İdare Mahkemesi, fabrikanın kapatılmasına ilişkin kararın yürütmesini, ÖYK'dan savunma alınıp yeniden karar verilinceye kadar durdurdu.

Ankara 9. İdare Mahkemesi, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) İzmit SEKA Fabrikası'nın kapatılmasına ilişkin kararının yürütmesini, davalı idareden savunma alınıp yeniden bir karar verilinceye kadar durdurdu.
Alınan bilgiye göre, Selüloz-İş Sendikası'nın ÖYK'nın, fabrikanın kapatılmasına ilişkin kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı davada bugün ilk karar verildi. Ankara 9. İdare Mahkemesi, söz konusu ÖYK kararının yürütmesini, davalı idareden savunma alınıp yeniden bir karar verilinceye kadar durdurdu. Mahkeme, davalı idareye savunmasını yapmak üzere beş gün süre verdi. Karar, davalı idareye elden tebliğ edilecek. Davalı idare tanınan sürede savunmasını yaptıktan sonra, Ankara 9. İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulması istemini yeniden değerlendirecek.
ÖYK kararı gereği İzmit'teki SEKA Fabrikası'nın bugün saat 17.00'de kapatılması gerekiyordu. Ancak, İdare Mahkemesi'nin bu kararından sonra kapatma kararının uygulanmaması bekleniyor.

İŞÇİLER SEVİNÇLİ

Ankara 9. İdare Mahkemesi'nin, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) İzmit SEKA Fabrikası'nın kapatılmasına ilişkin kararının yürütmesini durdurma kararı, bir haftadır eylemde olan işçiler ve aileleri tarafından sevinçle karşılandı. Kararın fabrikada duyulmasının ardından sevinç çığlıkları atan işçiler ve aileleri, alkışlarla sevinçlerini dile getirdi. Fabrikanın sirenleri de çalarken, özellikle işçi eşlerinin sevinçten ağladığı gözlendi.
Selüloz-İş Sendikası Genel Sekreteri Halil Bahçeci, karara ilişkin yaptığı değerlendirmede, mahkemenin verdiği kararın, SEKA'nın kapatılmaması yönünde olduğunu belirterek, "SEKA, bundan sonra da üretmeye devam edecek, SEKA'lı da üretime katkısını devam ettirecek" dedi. Bahçeci, "Siyasetçilerin vermiş olduğu yanlış karar, mahkemeden geri döndü. Bu kararla eskiye dönülmüş oldu. Hükümet, bu kararı iyi değerlendirip, SEKA'nın teknolojisini yenilemelidir" diye konuştu.
Bahçeci, bir haftadır devam eden işyerine kapanma eylemiyle ilgili açıklamayı daha sonra yapacaklarını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7359807359800

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.