SEKA'ya baskın

Kapatılması kararlaştırılan İzmit SEKA'daki işçilere polis dün operasyon düzenledi. İşçiler direnince polis akşam saatlerinde fabrikadan geri çekildi.

KOCAELİ - Özelleştirme Yüksek Kurulu'nca (ÖYK) kapatılmasına karar verilen İzmit SEKA Fabrikası'ndan çıkmayan 734 işçi ile onlara destek veren yakınlarına polis ve jandarma dün operasyon düzenledi. İşçiler direnince çıkan arbedede yaralananlar oldu. Çatıdan düşüp ayağı kırılan bir işçi hastaneye kaldırıldı.
Kurban Bayramı arifesinden bu yana fabrikada protesto eylemi yapan 734 işçinin tesislerden çıkarılması için yaklaşık 500 polis, dün akşam saat 17.00'de SEKA önüne geldi. Polislerden kısa süre önce CHP Kocaeli milletvekilleri Sefa Sirmen ve İzzet Çetin de fabrikaya geldi. Polis ekipleri jandarmadan da destek aldı.
Fabrikaya operasyon yapılacağını öğrenen işçiler, kendilerini Mekanik Atölyesi'ne hapsedip makinelere zincirledi. Atölyenin kapısı da işçiler tarafından içeriden yapılan kaynakla kapatıldı.
Çocuklar sürüklendi
SEKA'nın tahliyesi için operasyon hazırlıklarını tamamlayan Çevik Kuvvet'e bağlı ekipler, saat 17.15 sıralarında hem genel müdürlük hem de fabrika kapısından içeri girmeye başladı. Kendilerini Mekanik Atölyesi'ne kilitleyen işçilere destek veren eşleri ve çocuklarıyla bazı sendika yöneticileri polislere engel olmaya çalışınca arbede çıktı.
Çığlık atan kadınlar ve çocuklar yerlerde sürüklenirken, yaralananlar oldu. Bu sırada fabrika çatısından düşen Birinci Kâğıt Ünitesi işçilerinden Tarık Kılıçkaya'nın sağ ayağı bilekten kırıldı. Kılıçkaya, hastaneye kaldırıldı.
Operasyon sırasında fabrikada olan CHP'li Sirmen ve Çetin, gelişmeleri dakika dakika CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a aktardı. Baykal'ın İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'dan operasyonun durdurulmasını istediğini anlatan Sirmen, "Bize gelen bilgilere göre polis, kendilerini mekanik atölyesine hapseden işçilere müdahale etmeyecek" dedi.
Kocaeli Valisi Erdal Ata ile görüşen Çetin de, endişe içindeki
ailelere "Polis fabrikadan çıkacak, herhangi bir müdahale olmayacak" diye seslendi. Çetin'in açıklamasını sevinç gösterileriyle karşılayan işçi aileleri, tekrar yemekhaneye girdi. Tesise kimse sokulmazken, fabrika çevresinde toplananların sayısı dört bini buldu.
Polis geri çekildi
Akşam saatlerinde operasyonu durduran polisler, fabrikadan ayrıldı. İşçi aileleri araçlarına binen polisleri alkışlarla uğurladı. Eylemlerini bundan sonra tesisin atölye kısmında sürdüreceklerini söyleyen Selüloz-İş Sendikası Genel Başkanı Ergin Alşan, "Yemekhanedeki olgunluğumuzu burada da devam ettireceğiz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7383827383820

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.