Şeker gibi ilaca suç duyurusu

Şekere benzeyen 'Laroxyl' adlı depresyon ilacının, çocuklar için tehlike oluşturduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu. İzmit Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunan Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şükrü Hatun, son bir ayda görünümü ve tadı şekere benzeyen ilacı içip zehirlenen iki çocuğun KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Kliniği'ne kaldırıldığını hatırlattı.

İZMİT - Şekere benzeyen 'Laroxyl' adlı depresyon ilacının, çocuklar için tehlike oluşturduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu. İzmit Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunan Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şükrü Hatun, son bir ayda görünümü ve tadı şekere benzeyen ilacı içip zehirlenen iki çocuğun KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Kliniği'ne kaldırıldığını hatırlattı.
Prof. Dr. Hatun, zehirlenmelerde ilacın ambalajının çocuklar tarafından kolayca açılabilmesinin rolünün olduğunu öne sürerek şöyle konuştu:
"Sağlık Bakanlığı nezdinde daha önce yaptığımız girişim sonucunda firma uyarıldı ama değişen bir şey olmadı. Bu ilaç sadece bir örnek. Başta aspirin ve depresyon ilaçları olmak üzere, ülkemizde satılan ilaçların çoğu, çocukların açabileceği şekilde ambalajlanıyor. Bu nedenle de, oyun çağındaki çocuklar ilaç zehirlenmesi riskiyle karşı karşıya. Ülkemizde 1 ile 5 yaşarasındaki çocuk ölümlerinin yüzde 10'u kaza ve zehirlenmelerden. Son yıllarda depresyon ilaçlarının kullanımının yaygınlaşması nedeniyle, bunlara bağlı zehirlenmeler de arttı."
Güvenli ambalaj şart
Çocukları ilaç zehirlenmelerinden koruyacak esas önlemin, ilaçların çocukların açamayacağı şekilde ambalajlanması olduğunu vurgulayan Hatun, bu uygulamanın ABD'de 1970'te başlatıldığını ve aspirin zehirlenmesi sayısının altı yılda 8 bin 146'dan 3 bin 575'e düştüğünü anlattı. Hatun, "Güvenli ilaç paketleme yöntemleri geliştirilmesi ve bunların artan oranlarda kullanılmasıyla zehirlenmeler azalır. Örneğin 1970 yılında ABD'de beş yaşın altında 226 zehirlenmeye bağlı ölüm meydana gelirken, 1990'da yalnızca 49 ölüm görülmüş. Ülkemizde de sık kullanılan ve tehlikeli zehirlenmelere neden olan ilaçlar kilitli kutu ile ambalajlanmalı" diye konuştu.