Şekerin tedavisinde devrim: Kelepçe!

Kızılay Meydanı'nda şekeri düşen gence, götürüldüğü Ankara Numune Hastanesi'nde kelepçeyle tedavi uygulandığı öne sürüldü.
10 yıldır şeker hastası olan 23 yaşındaki Berkay Öktem, geçen perşembe günü Kızılay'da yürürken aniden fenalaştı.
Haber: BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - Kızılay Meydanı'nda şekeri düşen gence, götürüldüğü Ankara Numune Hastanesi'nde kelepçeyle tedavi uygulandığı öne sürüldü.
10 yıldır şeker hastası olan 23 yaşındaki Berkay Öktem, geçen perşembe günü Kızılay'da yürürken aniden fenalaştı. Öktem'in cep telefonundan ailesine haber verildi. Öktem Numune Hastanesi'ne kaldırılırken, baba derhal hastaneyi arayıp oğlunun şeker hastası olduğunu, hipoglisemi krizine girmiş olabileceğini söyledi. Bu sırada anne Ümran Öktem de göreceği manzaradan habersiz hastaneye koşturuyordu:
"Hastaneye girdiğimde oğlumun çığlıklarını duydum. Yüzüstü yatırmışlar, üzerine beş altı kişi çullanmış, el ve bacaklarını tutuyordu. Hemen doktora koştum, şeker hastası olan oğluma şeker ilacı verilmesini istedim ama dinlemediler. Tersine, oğluma sakinleştirici yapıyorlardı. Bana 'Git büfeden çikolata al' dediler. Çikolatayı aldım ama işe yaramayacağını, ilaç gerektiğini söyledim. Dinlemediler. Bir sakinleştirici daha yaptılar. Sonunda elime bir kâğıt verip, 'Git beşinci kattan Glucagen al' dediler. İlacı getirdiğimde şoke oldum. Oğlum yüzüstü yatırılmış, ellerine arkadan kelepçe takılmıştı. Ellerine kan oturmuştu."
Başhekim: İmajımızı bozmayın
Aile savcılığa başvurarak hastane yönetiminden şikâyetçi olurken, Adli Tıp'tan rapor da aldı. Başhekim Mahmut Koç ise "Hastanemiz 'prestij' hastanesidir, imajını bu tür haberlerle bozmayın" uyarısı yaptıktan sonra, "Hastaya kelepçe takmak doğru değil. İnceleme talimatı verdim. Doğru olan hastanın yatağa bağlanması ama o anki imkânlarla bağlayamamış olabilirler" dedi.
Kan şekeri düşüklüğü ve terleme, çarpıntı, baş dönmesi, bulanık görme, konsantrasyon güçlüğü ve koma gibi belirtilerin açığa çıkması olarak tanımlanan hipoglisemi, uzun sürerse hasar bırakıyor. Hastanın bilinci açıksa suda eritilmiş kesmeşeker veya mevye suyuyla şekeri yükseltiliyor. Bilinç kapalıysa damardan glukoz uygulanıyor.