Sekiz ay içinde 1658 yıkım

Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'da sekiz ayda 1658 kaçak yapıyı yıktı. Yaklaşık 1.5 milyon binanın bulunduğu kentte 218 bin adedi Hazine arazisinde, 761 bin kaçak yapı var.

İSTANBUL - Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'da sekiz ayda 1658 kaçak yapıyı yıktı. Yaklaşık 1.5 milyon binanın bulunduğu kentte 218 bin adedi Hazine arazisinde, 761 bin kaçak yapı var.
Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü, 12 Ekim 2004'ten bu yana kaçak bina yapan veya yaptıranlarla ilgili 1200 suç duyurusunda bulundu. Suç duyuruları, 'Kaçak yapı yapan ve yaptıranlara 1-5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını' öngören TCK'nın 184. maddesine göre gerçekleştirildi.
Kaçak yapılarla ilgili çalışmalar, deprem ve heyelan riski taşıyan Avcılar (Ambarlı), Gürpınar ve Yakuplu'da, havza ve orman alanı olan Ömerli, Çavuşbaşı ve Kemerburgaz'da, Hazine arazisi işgalli gecekondu ve düzensiz yerleşim alanları olan Avcılar (Yeşilkent-Tahtakale), Eyüp (Güzeltepe), Sarıyer ve Kurtköy'de yoğunlaştı.
İmar Müdürü Şimşek Deniz, "Yıkım çalışmaları ve suç duyuruları sonucunda kaçak yapılaşma hız kesti. İstanbul'da 218 bini Hazine arazisi üzerinde toplam 761 bin kaçak yapı var. Bu rakamın içinde kaçak bir balkon veya sonradan eklenmiş çatı da var. Haftada iki kez yapılan hava uçuşları ve uydu teknolojisiyle yeni yapılan kaçakları anında saptıyoruz. Bu yapılar hemen yıkılıyor. 100 binden fazla hakkında encümen tarafından yıkım kararı verilmiş, ancak yıkımı gerçekleştirilememiş bina var. İçinde eşya ve insan bulunan binaların yıkımı zor oluyor. İlçe belediyeleri yıkım ihalesi açıyor. Ancak bu durumda istekli olan çıkmıyor. Kentte 1.5 milyona yakın yapı var. İstanbul aslında binaya doymuş bir şehir" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7556677556670

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.