Sekiz bebeğin katili: Serratia

Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Servisi'nde Salih-Nazlı Tanglay çiftinin bebeğinin de dün yaşamını yitirmesiyle beş günde ölen bebeklerin sayısı sekize yükseldi.

EDİRNE - Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Servisi'nde Salih-Nazlı Tanglay çiftinin bebeğinin de dün yaşamını yitirmesiyle beş günde ölen bebeklerin sayısı sekize yükseldi. Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Armağan Altun, ölümlerin 'Serratia' adlı bakteriden kaynaklandığını, bu bakterinin servise nasıl girdiğinin araştırıldığını söyledi.
Altun, dün düzenlediği basın toplantısında şu bilgileri verdi: "Bebek ölümlerine Serratia bakteresinin neden olduğu belirlendi. Serviste tedavi gören sekiz bebeğin alınan sonuçlara göre antibiyotik tedavileri yeniden düzenlendi. Bu serviste bu bakteriye ilk kez rastlıyoruz. Bakteri, servise girip çıkan annelerden ve tıbbi cihazlardan da bulaşmış olabilir. Örnekler alıyoruz. Kaynağını bulmaya çalışıyoruz. Diğer bölümlere geçmemesi için burasını izole ettik. Enfeksiyonsuz hastane yoktur. Hastanede enfeksiyon yok diyen bir yönetim yalan söylemiş olur. Hasta varsa, enfeksiyon da vardır. Önemli olan enfeksiyon oranının dünyanın kabul ettiği belli oranlarda olmasıdır. Belli oranlar vardır ve bizim hastanemizdeki oranlar dünyadaki enfeksiyon oranlarının altında."
'Daha çok personelden bulaşır'
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Semra Çalangu, Serratia hakkında şu bilgileri verdi:
"Bu 'hastane enfeksiyonu' yapan bir mikrop. Hastanelerde salgın şeklinde hastalıklara neden olur. Daha çok hastanede çalışan personelin elleriyle bulaşabilir. Bağışıklığı kırılmış hasta etkilenir ancak dışarıda bir insan bu mikropla hasta olmaz. Yoğun bakım ünitelerinde yapay solunum cihazlarıyla bulaşıp zatürreeye neden olabilir. Ya da damar yoluyla ilaç verilen hastalarda veya kanser tedavisi gören hastalarda damar içine giren araçlarla kan dolaşımına girip hastalık oluşturabilir. Yani vücutta açılan bir delik ya da yaradan geçer."


    http://www.radikal.com.tr/7498877498870

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.