Sekiz katlı bina üstlerine çöktü...

Taşıyıcı kolonları çatladığı için üç ay önce boşaltılmış, bilirkişi de yıkım kararı vermişti. Ancak Türkiye'nin o bilindik ihmalkârlığıyla, öylece bekliyordu.

DİYARBAKIR - Taşıyıcı kolonları çatladığı için üç ay önce boşaltılmış, bilirkişi de yıkım kararı vermişti. Ancak Türkiye'nin o bilindik ihmalkârlığıyla, öylece bekliyordu. Diyarbakır'ın Kayapınar Huzurevler semtinde yükselen sekiz katlı, 32 daireli 'Alkan 1', sonunda kendiliğinden çöktü. Bina önceki akşam yerle bir olurken, liseli iki kardeşi de beraberinde götürdü.
Görgü tanıklarının binada altı kişi bulunduğu iddiası üzerine enkazda
arama başlatan arama kurtarma ekipleri, önceki gece 18 yaşındaki Mesut ve 17 yaşındaki Hasan Demir'in cesedine ulaştı. Haberle birlikte, Diyarbakır Vali Gökhan Aydıner Endüstri Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri Demir kardeşlerin, o ana kadar başka yerde olduğu umudunu taşıyan yakınları da gözyaşlarına boğuldu. Çöken binanın yanındaki gecekonduda yaşayan Abdulkerim Demir, boş apartmanı oyun sahasına çeviren çocuklarını her gün uyardığını anlattı. Demir, "Bina kapısız ve korumasızdı. Yıktırmayan yetkililerden davacıyım" dedi. Kayapınar Belediyesi'ne göre ise gereken her şey yapılmıştı: "8 Kasım'da bina boşaltıldı. 10 Kasım'da binanın dış kapısına kaynak yapıldı ve zincirle bağlandı. Dış duvarlarının delinip binaya girilmesi ve dış kapının çalınması üzerine 24 Kasım'da dış cepheye 'Dikkat binaya girmek tehlikelidir ve yasaktır' yazılı iki levha asıldı. Yıkım kararı, muhtar gözetiminde 20 Ocak'ta binaya asıldı. Büyükşehir Belediyesi de patlayıcıyla yıkım görüşmeleri başlatmıştı."
Diyarbakır İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Tansel Önal'a göre ise kent patlamaya hazır bombalarla doluydu: "Kentte 1990'larda yapılan onlarca yapı aynı durumda. Altı ayda bir, bir bina çöküyor. Ruhsata uyulmamış, beton kalitesiz, eksik demir kullanılmış. Hava şartları da tetikleyince, yıkılması kaçınılmaz olmuş."