Sekiz kişiye 'deri'den işlem

İstanbul'da, izinsiz kurban derisi topladıkları gerekçesiyle sekiz kişi için yasal işlem yapıldı. Toplanan 179 hayvan derisi de Türk Hava Kurumu'na verildi.

İSTANBUL - Kurban Bayramı süresince İstanbul'da izinsiz kurban derisi topladığı gerekçesiyle sekiz kişi hakkında yasal işlem yapıldı. Bu kişilerin topladığı 179 büyükbaş ve küçükbaş hayvan derisi Türk Hava Kurumu (THK) yetkililerine verildi.
Bayrampaşa'da Yeşilçimen Camii Derneği görevlilerince toplanmış 45 büyükbaş kurban derisi, polis tarafından alınarak THK yetkililerine teslim edildi. Kurban derilerini topladığı tespit edilen iki kişi hakkında yasal işlem yapıldı. Gaziosmanpaşa'da da bir kişi 10 büyükbaş, iki adet küçükbaş kurban derisiyle yakalandı. Sultanbeyli'de ise 42 büyükbaş, 60 küçükbaş kurban derisi ele geçirildi. Olayla ilgili gözaltına alınan iki kişiye idari para cezası uygulandı.
610'ar YTL ödeyecekler
Ümraniye'de 14 büyükbaş hayvan derisi ele geçirildi. Üsküdar'da ise dört büyükbaş, iki küçükbaş hayvan derisiyle yakalanan iki kişi, hakkında idari para cezası uygulanarak serbest bırakıldı. İzinsiz kurban derisi topladıkları gerekçesiyle haklarında tutanak düzenlenen sekiz kişi 610'ar YTL para cezası ödeyecek.
Kent içi yasaklanacak
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, geçen yıllara oranla bu yıl kurban kesimine ilişkin istenmeyen görüntülerde azalma olduğunu söyledi. Belediye ekiplerinin kurallara uygun kesim yapmayan 2 bin 200 kişiyi uyardığını, bunlardan 107'si hakkında ceza tutanağı tuttuklarını belirten Topbaş, "Her bir tutanak için 1250 YTL ceza kesildi. Toplam para cezası 133 milyon 750 YTL. Bu, sadece Büyükşehir Belediyesi'nin kestiği ceza" dedi.
Topbaş, gelecek bayram da kent içine kurbanlık hayvan sok ulmaması için çalışma yaptıklarını ifade etti. Topbaş, şunları söyledi: "Yerleşim alanları dışında kurban satış ve kesim istasyonları oluşturacağız. Otobüslerimizle de ring yapacağız. Kent içinde ise sadece katlı otoparklar, kapalı mekânlar gibi müsaade edilen yerlerde kesim yapılabilecek."


    http://www.radikal.com.tr/7357357357350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.