Sekiz polise mahkeme şoku: Görüntü yoksa işkence var

Sekiz polise mahkeme şoku: Görüntü yoksa işkence var
Sekiz polise mahkeme şoku: Görüntü yoksa işkence var
Kötü muamele ve işkence davalarında kamu görevlilerinin kayırıldığı haberleri artarken, Üsküdar'da bir mahkeme 'sıfır tolerans'ın canlı örneğini verdi.

Vatan Gazetesi’nin manşetten verdiği habere göre olayın öyküsü şöyle:
Ş. M. adlı yurttaş alacak meselesi yüzünden arkadaşıyla kavga etti. Hastaneden karakola yollanan Ş.M., karakoldan kaçmaya çalışırken yakalanıp geri getirildi. Savcılığa sevk edilirken vücudundaki çürükler dikkat çekti. Adli Tıp, “Karıştığı kavgada olmuş” raporunu verdi. Vatandaş kasten yaralamadan bir yıl hapiste kaldı.
Ş.M., İstanbul Barosu’nun, “Kötü Muamele ve İşkenceyle Mücadele Kurulu”na başvurarak, dövüldüğünü belirtti. Nezarethane sorumlusu polise sulh ceza mahkemesinde altı aydan bir buçuk yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.
Yargıç, Ş. M.’nin hastane raporuyla Adil Tıp Raporu’nun uyuşmadığını ve “Karakoldan kaçıp yakalandıktan sonra polis M. T. beni tekmelerle dövdü” ifadesinin tutarlı olduğunu gördü. Karakoldan olay gününün kamera kayıtları istendi.
Kayıtlar bir türlü mahkemeye gelmedi. Hakim de polislerin hiç tahmin etmediği bir karar verdi. Karar özetle şöyle: “Kamera kayıtlarının gelmemesi, mağdurun anlatımı ve raporlardaki iddiaları doğrular nitelikte. Bu da TCK’nın (işkenceyi düzenleyen) 94’üncü maddesi gereğince ağır ceza mahkemesinin görev alanına girer.”
Karar, hem zanlıyı dövdüğü dile getirilen polis M.T.’nin hem de o gece karakolda görev yapanlar dahil sekiz polisin üç yıldan 12 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanmasının yolunu açıyor. Gözler dosyanın yollandığı ağır ceza mahkemesinde.


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Adli Tıp

  ,

  Vatan

  ,

  Hakim

  ,

  Ceza

  ,

  Gece

  ,

  hapis

  ,

  kavga

  ,

  TCK

  ,

  Yurttaş