Sekiz yaşında kuyuda öldü

Yine ihmal, yine acı

Dünya belediye başkan-larının toplandığı İstanbul'da, sekiz yaşındaki Furkan Yavuz, açık su kuyusunda öldü. Mahalleli yıllardır şikâyetçiydi. Kuyuyu sadece ilaçlamakla suçlanan belediye: "Orası özel mülk."
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Dünya belediye başkanlarını ağırlayan İstanbul, çocuklarının çukurlarda ölmesini önleyemiyor. Kentin en büyük sorunlarından biri 'ihmal' önceki gün Samandıra'da sekiz yaşındaki Furkan'ın hayatına mal oldu. Evlerinin yakınındaki boş arazide oynayan Furkan açıktaki devasa bir su kuyusuna düşerek hayatını kaybetti.
Erdal ve Güler Yavuz çiftinin önceki akşama kadar çocukları Furkan'ın sesiyle şenlenen evleri dün başsağlığına gelenlerle dolmuştu. Anne-babanın ise kimseyle konuşacak hali yoktu. Evlendikten 10 yıl sonra bin bir tedaviyle dünyaya gelen oğulları Furkan ölmüştü. Furkan önceki gün saat 18.30 sıralarında Osmangazi Mahallesi'nde amcasının oğluyla evlerinin yakınındaki boş arazide oyun oynarken, bir kurbağanın peşine takılmış, koşarken de arazideki su kuyusuna düşmüştü.
Yanında amcasının oğlu vardı. Kuzeni, hemen eve koşup Furkan'ın sekiz metre derinliğindeki kuyuya düştüğünü haber verdi. Neye uğradığını şaşıran aile koştu, mahalle sakinleri koştu. Genişliği yaklaşık beş metre olan kuyunun başı dolmuştu ama Furkan görünmüyordu. Çabalar sonuç vermedi, itfaiye arandı.
Çalışmalar da tedbirsiz
İtfaiye ekipleri, suyu vidanjörlerle tahliye etmeye başladı. Sonra çevredekilerden biri beline halat bağlanarak kuyuya indirildi. Çukura inen çevre sakinine destek vermek için peşinden iki kişi daha indi. Çalışmalar sırasında çevredekilerden birini de suyun tahliyesi için çukura bırakılan su motorundaki elektrik çarptı, ancak kaza şans eseri ucuz atlatıldı.
İki saat sonra Furkan'ın cansız bedenine ulaşıldı. Boğularak ölen çocuğun cesedi itfaiye eri tarafından yukarı çıkarıldı. Bu sırada kuyu başında çaresizce bekleyen Furkan'ın anne ve babası hıçkırıklara boğuldu.
Olaydan sonra gözaltına alınan ancak daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan arazi sahibi Ekrem Ateş, kuyuyu sulama amaçlı kullanıyordu. Kuyu mahalle sakinlerine göre yaklaşık 20 yıldır oradaydı. Mahalleli, etrafı tenekelerle özensizce çevrilmiş kuyuya daha önce bir ineğin düştüğünü, iki çocuğun da boğulma tehlikesi atlattığını iddia ediyor, belediyeye kapatılması için dilekçe yazdıklarını söylüyorlardı. Yedi yıldır mahallede oturan Emine Bayram, "Çocuklar kaybolduğu zaman hemen kuyunun başına geliyorum. Çok rahatsızız" diyordu.
Çevre sakinlerinden Sefer Aslanhan, olay sırasında hemen çukura koşmuş, hatta çaresizce, kravatları birbirine bağlayarak Furkan'a ulaşmaya çalışmıştı. O da isyandaydı:
"Arazi sahibi kuyuyu kapatmayın, sulama yapıyorum diyormuş. 10 yıldır burada oturuyorum. Belediye yazın gelir, sinek yapmasın diye ilaçlar burayı. Neden önlem alınmıyor?"
Başkan: Bu bize ders oldu!
Mahalle muhtarlığı ve Samandıra Belediyesi ise çukurdan, ancak Furkan ölünce haberdar olmuştu. Samandıra Belediye Başkanı Yusuf Büyük tedbirsizliğin arazi sahibine ait olduğunu öne sürüyordu. Büyük'e göre üç yıllık başkanlığı döneminde kuyuyla ilgili şikâyet gelmemişti:
"Ahırları kaldırınca, ahırlar için açılan su kuyularını zaten kapattık. Ama bu çok büyük bir arazinin ortasında. Bizim de dün akşam (önceki akşam) tespit ettiğimiz bir şey. Bu bizim için ders oldu. Muhtarlar mahallelerinde araştıracaklar, bu tip bir kuyu varsa bize haber verecekler."
Furkan'ın sınıf arkadaşları dün tahtaya 'Seni seviyoruz' yazmıştı. Furkan'ı yutan kuyunun başı ise yine kalabalıktı. Çocuklar kuyunun etrafında oynamaya devam ediyordu. 4. Belediye Başkanları Zirvesi için İstanbul'da toplanan 91 ülkeden 48 belediye başkanı ise İstanbul'da modern belediyeciliği tartışıyordu...